Як російська пропаганда впливає на дітей

Img 5183

Практика пропаганди серед дитячого населення є старим інструментом

Кожна країна розуміє, що наймолодше покоління повинно бути її майбутньою опорою, а тому намагається розповсюдити свої позитивні або негативні цінності на нього. Саме ці дитячі й підліткові роки є найкращим шансом впливу на особистість, оскільки вона не до кінця сформована та не має цілісного уявлення про світ. Зазвичай авторитарні або тоталітарні режими, серед яких є і російський, намагаються прищепити цінності, які повинні зробити з дітей відданих прихильників режиму, використовуючи різноманітні інструменти. Особливого впливу зазнають діти на окупованих територіях, позаяк до цього вони могли зазнавати впливу інших цінностей, відмінних від тих, які пропагує загарбницький режим. 

Ще до 2014 року російська пропаганда за згодою української влади намагалась активно впливати на дітей

У цьому аспекті ми можемо згадати те, наскільки сильно підтримувався культ «побєдоносія». Так, носіння радянської військової форми, участь у парадах на честь свят 9 травня та інших памʼятних дат, де просувались ідеї спільного подвигу, спільного минулого та «одного народу» повинні були сформувати в дітей уявлення про Росію як про країну, що уможливила мирне існування України.

З 2014 року російська пропаганда досягла нового рівня. Тепер головним завданням для неї стало формування російського світогляду серед дітей на окупованих територіях, підтримка антиукраїнських наративів і виставляння України в якості ворога. Для цього використовували різноманітні інструменти — від мультиків до освіти. 

Як російська пропаганда використовувала мультиплікаційні фільми?

Просування ідей «русского мира» тут є як і прихованими, так і явними. Наприклад, пропагандистським каналом «Царьград ТВ» був створений мультик під назвою «Сказ про Ваню и Мыколу», де два друга, зображені в кольорах прапорів Росії та України, були гарними друзями, проте хлопчик Мыкола після переходу до іншого класу став поганим. Це була підводка до основного сюжету, де транслюється політична карта Донбасу, а увагу приковують пробиті бомбами ділянки, щ показують, якою жахливою є Україна. Іншим прикладом мультфільму, що просуває ідеї «русского мира», як не дивно, є мультик про трьох богатирів. Здавалося б, тут ніяких проросійських ідей, восхваляння Росії чи звинувачень України, оскільки дії відбуваються в Київській Русі, проте якщо придивитися, то можна помітити прихований сенс. Так, усюди в мультику перебувають російські предмети побуту, російський одяг, Київ є центром цих російських символів й авторитарної влади. Це повинно сформувати в дітей думку про те, що саме Росія є правонаступницею Русі й знову ж таки спільного минулого та спільних подвигів. 

Image 11

Пропаганда за допомогою освіти

Росія завжди приділяла велику увагу цій сфері й намагалась якомога швидше розпочати власні освітні програми на захоплених територіях. Це відображалось як і в позакласних активностях, таких як походи до музеїв, зустрічі з російськими військовими, так і в самому освітньому процесі. Ми розглянемо, як росіяни організували свій освітній процес. З чого він починається? Напевно, з самих зборів у школу. Так, у 2024 році російська влада на усій території окупованої Луганської області підготувала для дітей «подарунок» — брендовані щоденники з символами Росії та ЛНР. Там не тільки прапори Росії та ЛНР, а ще й «історичні факти», просування наративу, що Росія це країна можливостей та заклик вступати в російські молодіжні рухи. Якщо розглядати освітню програму, то тут особливу увагу варто звернути на історію. 

З кожним роком вплив на українських дітей на окупованих територіях усе збільшується 

Ще минулого року на парти учнів старшої школи потрапив оновлений підручник історії, розробкою якого керував колишній міністр культури РФ і голова Російського військово-історичного товариства Володимир Мединський. Цей підручник повністю переписує відому нам історію. Там Україна постає як завжди залежна країна, що не має власного минулого. Теперішні події зображуються в дусі російської пропаганди про «нацистів», «бандерівців» і про українські «злочини». Але не варто забувати, що ці ідеї присутні й в інших підручниках, зокрема й для самих маленьких. Можна згадати «Азбуку ДНР», де на кожну літеру припадає щось визначне про ДНР та її лідерів. 

З кожним роком цей вплив на українських дітей на окупованих територіях усе збільшується. Мілітаристична, проросійська ідеологія  укріплюється у світогляді українських дітей. І хоча зараз ефект непомітний, у довгостроковій перспективі для цих дітей Україна може стати чимось чужим, ворожим. 

Мілітаристична пропаганда

Головна ідея, направлена на дітей — вони повинні служити, захищати свою «нову» Батьківщину. Це простежується в багатьох аспектах — від шкільної програми до різноманітних мілітаристичних організацій. У цьому плані ми розглянемо одну з найчисельніших організацій — «Юнармію», яка керується Міністерством оборони РФ. Вона поширена на всіх окупованих частинах території України, і є основою для поширення «патріотичних ідей» серед підлітків. У цій організації навчають користуватися зброєю, проводять обробку підлітків ідеями «русского мира» для того, щоби виростити з них майбутніх захисників російського режиму.

Дата публікації: 10 Листопада 2024

Читайте також: