Від танкових військ України до Воєнної Розвідки: Що означають загадкові символи на шевронах підрозділів ЗСУ?

Воєнна Розвідка України — мудрі, що панують над зірками

Воєнна розвідка — важлива опора армії. Вона відповідає за розвідку поля бою і є найважливішим елементом, що забезпечує перевагу сил у протистоянні з ворогом. Щороку 7 вересня відзначається офіційне професійне свято воєнних розвідників України. Воно приурочене дню підписання президентом України Леонідом Кравчуком у 1992 році указу «Про Управління воєнної стратегічної розвідки Міністерства оборони України». Цей документ і поклав початок Воєнній розвідці в незалежній Україні.

Власну емблему Головне управління розвідки Міністерства оборони України отримало в жовтні 2016 року.  На ній зображена сова, що простромлює мечем територію росії, та гасло воєнної розвідки «Sapiens dominabitur astris» («Мудрий пануватиме над зірками»).

Емблема, як і гасло, висміює символіку воєнної розвідки країни-окупанта, на емблемі якої зображений кажан (кажани в природі є здобиччю для сов), а також гасло російських розвідників «Вище нас — тільки зірки».

Танкові війська України

Сталеві воїни української армії — Танкові війська України. Варто пояснити, що це узагальнювальна назва роду військ Збройних сил України, головної ударної сили, що має на озброєнні основні бойові танки й окремо функціонує в складі трьох видів (родів) Збройних сил — Командування морської піхоти ВМС, Сухопутних і Десантно-штурмових військ. Танкові війська — це потужність, міць Сухопутних військ Збройних Сил України, гордість української армії.

На беретному знаку танкових військ України зображена лицарська латна рукавиця, що тримає пірнач (вид холодної зброї, а також один з різновидів булави як символа старшинської влади в козацтві).

У традиції Збройних сил України це символи перемоги в Битві під Оршею, що відбулася в 1514 році між Великим князівством Литовським, Руським і Жемайтійським проти великого князівства московського.

Фактично ця битва й перемога 15-тисячного війська під командуванням князя Костянтина Івановича Острозького над московитами поклала початок столітньої оборони українських земель від загарбницьких амбіцій московії, яка й сьогодні продовжує експансіоністську політику.

До речі, говорячи про окремі танкові підрозділи, варто згадати й 23-й окремий танковий батальйон, який існував у 2018–2019 роках у складі Десантно-штурмових військ.

Доволі проста емблема символічно нагадує про залізну рукавицю українських танкістів, що тримає блискавку. 

Не менше символізму й в емблемі першої окремої танкової Сіверської бригади, яка входить у склад Оперативного командування «Північ»

і у 2022 році була залізною обороною міста Чернігів. Власне, кінь у залізних обладунках, зображений на нарукавному знаку бригади, цілком відповідає дійсності сталевого формування танкових військ.  

ССО — Сили спеціальних операцій Збройних сил України

ССО — окремий рід сил Збройних сил України, у склад якого входять частини спеціального призначення й підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій. Сили спеціальних операцій — наймолодша й найсучасніша складова ЗСУ. Головні завдання Сил — це захист життя громадян і об’єктів державної власності за межами України, боротьба з тероризмом і піратством, організація й підтримування дій руху опору, заходи правового режиму воєнного й надзвичайного стану тощо.

Бойовим гаслом цього роду сил є вислів київського князя Святослава Ігорьовича Хороброго «Іду на ви» (фраза означає оголошення війни противникам).

Емблемою Сил спеціальних операцій Збройних Сил України є зображення вовка срібного кольору, обрамленого золотим поясом-наузом, яке накладено на вінок з лаврового листя срібного кольору. У центрі нижньої частини вінка вміщено срібний двозуб — княжий знак Святослава Хороброго.

Недалеко від «канонів» відійшло й Командування Сил спецоперацій — орган військового управління, що належить до ССО.

У 2019 році затверджено їхні нові нарукавні емблеми. Нарукавний знак до парадного, парадно-вихідного й повсякденного однострою Командування ССО має вигляд темно-сірого геральдичного щита.

Зображена срібна голова вовкулаки з золотими очима означає керівну структуру ССО. Можна помітити, що в пащі вовк тримає дві стріли — символ ворога. Зламана стріла символізує знищеного ворога. Ціла стріла в іклах — нейтралізований ворог. За словами командування Сил, така символіка означає, що лише Голова ССО вирішує, який ворог знищується, який нейтралізується.

«Стріли є блискавичною небезпекою, що знищена. За легендою, козаки-характерники, що могли обертатися на вовків, могли ловити руками або відбивати стріли».

В основі в середині нарукавного знаку розміщено золотий стилізований двозуб покровителя ССО князя Святослава Хороброго.

25 ОПДБр — 25-та окрема повітрянодесантна Січеславська бригада

Це військове зʼєднання в складі Десантно-штурмових військ Збройних сил України чисельністю з бригаду давно відоме багатьом українцям. Ця бригада є унікальним зʼєднанням десантних військ України: лише вона здатна десантуватися парашутним способом майже в повному складі разом з технікою. У 1993–2013 роках частини бригади залучалися для виконання міжнародних миротворчих місій під егідою ООН, а з 2014 року активно брали участь в обороні східних рубежів України в боях за Шахтарськ, Дебальцеве, Савур-Могилу, Донецький аеропорт і Авдіївку.

Нарукавний знак зображує птаха, що летить стрімголов на синьо-червоному тлі, як символ специфіки військової служби повітрянодесантної бригади (багровий колір символізує ДШВ — десантно-штурмові війська).  

Три зірки знизу — елемент герба міста Дніпра, як і синій колір. Сама ж бригада  базується в Дніпропетровській області. 

Дата публікації: 16 Січня 2023

Читайте також: