Від «суїцидального націоналізму» до «вирішення долі світового порядку» — візити президентів США до України
Перші візити американських президентів:
Першим на українську землю ступив Франклін Делано Рузвельт під час зустрічі Великої трійки в Ялті 4–11 лютого 1945 р. А саме столицю вперше відвідав президент США 29–30 травня 1972 року. Головним результатом візиту Річарда Ніксона можна вважати домовленість про створення генконсульства США в Києві та радянського консульства в Нью-Йорку.
«Котлета по-київськи» Джорджа Буша-старшого, 1 серпня 1991
За кілька тижнів до Акту проголошення незалежності України Джордж Буш-старший виступив у Верховній Раді з горезвісною промовою, яку широко розкритикували всередині України та в США, називаючи її «Chicken Kyiv speech» («chicken» — у переносному значенні «боягуз»).
Після візиту до Москви президент Штатів навідався до Києва, де його зустріло багато українців із прапорами України та США. Буш відмовився від зустрічі з прихильниками незалежності України — партіями Народний Рух, Українська міжпартійна асамблея, політиками Левком Лук’яненком, В’ячеславом Чорноволом та Іваном Драчем. Питання перебування в неволі двох відомих дисидентів — Степана Хмари та Олександра Сергієнка — також не порушували.
У своїй промові Буш хвалив Горбачова, підтримував демократію, вільну економіку, союзний договір і свободу. «Проте свобода — це не те саме, що незалежність. Американці не підтримають тих, хто прагне незалежності, щоб замінити віддалену тиранію місцевим деспотизмом. Вони не допоможуть тим, хто пропагує суїцидальний націоналізм, заснований на міжнаціональній ворожнечі».
Прихильники збереження срср сприйняли слова Буша як свою перемогу, а для української опозиції виступ став холодним душем. кдб уважно стежив за промовою і повідомив керівництво, що візит минув якнайкраще. Натомість Іван Драч, керівник Руху, заявив: «Буш прийшов сюди в дійсності як рупор Горбачова. Багато в чому він звучав менш радикально, ніж наші власні політики-комуністи в питаннях суверенітету України. Більш того, вони повинні були брати участь у виборчій кампанії, а він ні».
Тріада Білла Клінтона
Білл Клінтон був президентом США з 1993 до 2001 року й відвідував Україну найчастіше — три рази.
1) Про гарантії безпеки України, 12 січня 1994
На шляху до москви літак президента США несподівано приземлився в Борисполі. Близько 2.5 годин тривала зустріч із Леонідом Кравчуком, що передувала Тристоронній угоді, за якою Україна погодилася передати ядерні боєголовки на демонтаж у росію. Головною темою візиту стало обговорення гарантії безпеки України в обмін на відмову від ядерної зброї та приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї — того самого Будапештського меморандуму, який Леонід Кучма підписав 5 грудня 1994.
2) За запрошенням Кучми, 11–12 травня 1995
Білл Клінтон за офіційним запрошенням президента Леоніда Кучми вдруге відвідав Україну, підписав Спільну заяву та деякі інші документи. США підтримали вступ України до СОТ, також Клінтон виступив у парку Шевченка. Візит мав радше політичне значення: це був перший саме державний візит президента США до України.
«3) Слава Україні!», 5 червня 2000
Білл Клінтон втретє приїхав до України. Головними темами візиту стали енергетика, допомога США в реконструкції саркофага над четвертим енергоблоком ЧАЕС та важливість реформ в Україні. Він заявив, що економічні та політичні реформи затягуються, треба боротися з корупцією, «час для реформ настав» і українській владі треба «йти вперед». Окрім зустрічі з Кучмою, за 5-6 годин у Києві Клінтон устиг виступити на велелюдному мітингу на Михайлівській площі. Він рішуче закликав українців розвивати принципи демократії, процитував українською «борітеся — поборете» та завершив виступ словами «Слава Україні!» також українською.
Україна в НАТО та Джордж Буш-молодший, 31 березня–1 квітня 2008
Під час зустрічі з Ющенком президенти підписали план дій Україна — США на 2008–2009 роки та дві угоди про економічне й наукове співробітництво. Це відбувалося напередодні саміту НАТО, який прозвали «самітом великих надій» і «великих скандалів». Буш підтримав прагнення України вступити до НАТО й отримати план дій щодо членства. Проте, на жаль, на саміті й опісля не вдалося досягти цього. Як стверджує «Коммерсантъ», саме під час цього саміту путін сказав Бушу: «Ти ж розумієш, Джордже, що Україна — це навіть не держава! Що таке Україна? Частина її території — це Східна Європа, а частина, значна, подарована нами!» Менш ніж за 4 місяці росія напала на Грузію.
«путін цілковито помилявся», — Джо Байден,
20 лютого 2023
У грудні 2022 Зеленський відвідав США, а вчора Байден Україну. Вранці кияни зауважили, що центр перекритий, а по всій Україні повітряна тривога. «Почалося!» — Байден ушанував загиблих захисників України в Києві на Михайлівській площі. Президент США заявив, що мета росії — знищити Україну й путін продовжує робити помилки, а Захід підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно. Також Байден зізнався в любові до України: «Київ полонив частину мого серця, я мушу сказати. Я приїжджав сюди шість разів як віцепрезидент, один раз як президент».
«Цей перший за 15 років візит президента є найважливішим візитом в історії українсько-американських відносин», — сказав Володимир Зеленський.
«Результат візиту буде відчутним на полі бою»
Відвідини є символічними та ще раз доводять путіну, що він програє. російський диктатор сьогодні виступить з новим зверненням до федеральних зборів, а завтра на позапланове засідання збереться держдума та рада федерації. Ще в московських «лужниках» має відбутися концерт із платною масовкою, але чогось нового чи вагомого від виступу путіна не очікують. Натомість сьогодні Байден завітає до Варшави й виголосить промову, тому нас можуть чекати хороші новини.
Дата публікації: 21 Лютого 2023