«Хочеться зафіксувати хоч щось, що ще залишилось», — інтерв’ю з Анастасією Свідерською
Яку мрію ви хотіли втілити, коли створювали блог про традиційну культуру?
Мені бракувало подібного контенту, тож вирішила, що буду його продукувати самостійно. Я мріяла про блоги, де молодь б показувала своє захоплення традиційною культурою, давала поради з етностилю чи робила огляди на етноподії. У 2020 році важко було уявити, що такі блоги будуть популярні. А в 2024 році — це вже реальність.
Чи стане родинне гобі — шиття — родинним сторічним бізнесом для ваших нащадків?
На жаль, ні. Я не впевнена, чи мої колекції традиційного вбрання та прикрас стануть для моїх нащадків родинним спадком. А для сторічного бізнесу й поготів потрібні стабільні, спокійні часи, що поки нам не світять.
Що ви відчули, зруйнувавши сімейну легенду про кривавих бандерівців, пов’язану з арештом вашого прадіда?
Я відчула полегшення. Спотворена історія мого прадіда посіяла багато травм у моїй родині. Як і в більшості українських сімей, такі події перетворюються на заборони: «Не виділяйся», «Сиди тихо», «Не пробуй нічого нового». Коли я нарешті дізналася правду про свого прадіда, то відчула, що ці заборони тепер мають менше влади наді мною.
Чому вивчати історію важливо й потрібно?
Бо минуле може бути опорою для сьогодення.
Коли, на вашу думку, українське суспільство остаточно «зріже косу» малоросійства, шароварщини й меншовартості?
На мою думку, громадянське суспільство в Україні вже це зробило. А якісна державна інформаційна політика й час тільки сприятимуть «дорослішанню» цього суспільства.
Які три унікальні фольклорні пісні порадите послухати й чому?
Дуже раджу зайти на сайт folk-ukraine.com обрати там свій регіон, послухати всі пісні, що там є і обрати свою унікальну трійцю.
Які наступні культурні експедиції плануєте й в чому їхня цінність?
Планую до кінця року відвідати ще мінімум 15 сіл Чернівецької області. На жаль, та Буковина, яку я памʼятаю змалечку вже потрохи зникає. Хочеться зафіксувати хоч щось, що ще залишилось.
Що нового в традиційній культурі ви хотіли б створити?
Мені важко відходити від збереження та відтворення попередніх форм, які є обовʼязковими для традиційної культури. Проте мені би хотілось не боятись творити нові види народного мистецтва, нові звичаї та традиції у своїй сімʼї.
Як порадите нашим читачам дбати про національну пам’ять?
Зберігати й оцифровувати все, що залишилось від предків. Якщо можливості утримувати матеріальні речі немає, то передавати тим, хто буде це робити (музеї, приватні колекції). Йти в державні архіви й збирати інформацію про свій рід, питати в родичів, шукати на онлайн-ресурсах. Наша біда не тільки в тому, що через загарбників і війни ми зберегли мало матеріального, а й в тому, що через страх, сором чи злість втримали так мало родової пам’яті.
Одноразова підтримка: приват 4149499158805604
монобанк: 4441114464261468
банка моно: https://send.monobank.ua/jar/9gMXBb9dVy
Патреон: https://www.patreon.com/history_
BuyMeACoffee: https://bmc.link/ukrainehistory
Дата публікації: 27 Березня 2024