Юлія Муллок. Остання принцеса Кореї — українка

Юлія народилася 18 березня 1923 року у Філадельфії, штат Пенсильванія, в багатодітній родині іммігрантів з України. Імовірно, родина переїхала в Сполучені Штати із Заходу України. Батько Юлії важко працював у шахті й помер у молодому віці, мати була домогосподаркою.

Щоб забезпечити сім’ю, Юлія з матір’ю поїхали до Нью-Йорка, де мати вдруге вийшла заміж. На початку Другої світової війни у віці 19 років Юлія записалась у військо. Майбутня принцеса стала першою жінкою у ВМС США, якій дозволили працювати в навігації. Закінчення війни стало для Юлії новим життєвим етапом: вона стала ветераном, отримала пільги на навчання і вступила в один з найпрестижніших коледжів, де почала вивчати дизайн інтер’єрів. Паралельно вона працювала в одній з найкращих архітектурних фірм Нью-Йорка. Однак у 1955 році всі керівні посади обіймали чоловіки, тож талановита й творча дизайнерка могла бути там лише бібліотекаркою.

Юлії вже було за 30, а особисте життя все не складалося. Коли один друг запропонував Юлії переїхати в Іспанію й розробляти там інтер’єр одного з готелів, ваганням місця не було.

Перед від’їздом Юлія вирішила знайти нового орендаря для квартири: розклеїла оголошення й стала чекати. На оголошення відгукнувся її новий співробітник, випускник Прінстона Ї Ґу — останній принц Корейської імперії. Запросивши жінку повечеряти, він розповів, що вже довго намагався був з нею познайомитися. Він розчулив українку й тим, що ламаною українською сказав кілька слів, яких навчив його одногрупник. Ї Ґу просив Юлію лише про одне — залишитись у Сполучених Штатах заради нього. І вона залишилася.

Принц Ї Ґу був останнім прямим нащадком династії Чосонів. Коли вони зустрілися з Юлією, Корейської імперії вже не існувало. Ї Ґу народився в 1931 році в Токіо. Його батько був корейським принцом, а мати — японкою. Після 1945 року родина вирішила повернутися на батьківщину, але нова політична верхівка Кореї не бажала бачити королівську родину в країні. Згодом за сприяння американського генерала юнак вирушив до Бостона навчатись у престижному Массачусетському технологічному інституті на факультеті архітектури, що й дало йому шанс познайомитися з майбутньою дружиною.

Юлія Муллок з батьками чоловіка

Незважаючи на різницю у віці й походженні, батьки принца прийняли майбутню невістку. Дівчина сама пошила собі весільну сукню — приталену, стриману, лаконічну, без жодного декору. Повінчалися молодята в греко-католицькій церкві Святого Юра на Мангеттені. Святкували вдома.

Подружжя жило зовсім не по-королівськи: коштів було небагато попри те, що обоє працювали. Деякий час вони мешкали на Гаваях.

Незабаром королівську родину запросили приїхати назад на батьківщину, тож у 1963 році Юлія і Ї Ґу поселилися в Сеулі, де їй надали титул Її Імператорська Величність Принцеса Кореї Юлія Ї. Ї Ґу було непросто: народженого в Японії, з американською освітою, з дружиною-українкою, його не сприймали в Кореї. Він зізнався Юлії, що в перші ж дні перебування в Кореї він усвідомив, що їхнє одруження було помилкою.

Незважаючи на це, нова принцеса докладала всіх зусиль, щоб сподобатися родичам чоловіка: часто надівала корейський традиційний одяг, позуючи на фото, присідала, щоб здаватися нижчою. Про Юлію згадували так: «Вона була доброю серцем, щирою та дуже творчою людиною. А втім, не всі риси її імпульсивного характеру були прийнятні для консервативного корейського суспільства. Високий статус не лише надавав привілеї, а й накладав значні зобов’язання. Крім того, Юлія лише поверхово володіла корейською, що створювало труднощі для спілкування».

Варто згадати, що Юлія любила благодійність: опікувалася сиротинцями, відкрила швейну майстерню й крамницю, де продавали одяг, який шили люди з інвалідністю, для яких це був чи не єдиний спосіб заробітку. Принцеса часто чула, що за добросердечність її називають «Великою матір’ю».

Дітей подружжя, на жаль, не мало.

Подейкували, що принц мав коханок і одна з них навіть завагітніла, але чи правда це, ми вже не дізнаємося. Юлія дуже прив’язалася до однієї дівчинки з сиротинця, назвала її Євгенією і вдочерила. Для корейців прийняти чужу дитину в родину означало зіпсувати чистоту родоводу. Тим більше це стосувалося королівської родини — нечувано сміливий вчинок! Ця подія неймовірно розлютила королівську сім’ю, яка не бажала, щоб їхній давній шляхетний рід продовжувала сирота. Юлія згадувала: «Вони всіма силами намагалися спекатися мене. Розробили цілий план із шести пунктів. Деякі з них були не надто красиві».

З 1974 року Ї Ґу і Юлія жили окремо. Невдовзі чоловік перестав відповідати на листи жінки й будь-як контактувати. Юлія до останнього надіялася, що розлучення не буде. Принцеса знала Ї Ґу як свого чоловіка, але зовсім не знала його як члена династії. У 1982 році пара офіційно розлучилася. Юлії на той момент було 59 років. До речі, тоді ж вона дізналася, що не була записана як жінка Ґу в його сімейному реєстрі.

У 1995 році колишня принцеса залишила Корею і переїхала на Гаваї, де жила з прийомною дочкою Євгенією. Журналістка Уляна Скицька поспілкувалася з Євгенією, і на запитання, чи була Юлія хорошою мамою, та відповіла, що ні: «Щоденні крики й напади люті, що свідчили не просто про складність характеру, а про важкі психологічні проблеми». Можливо, жінка зламалася після розлучення.

У 2000 році Юлія Муллок приїхала до Сеула, де зустрілася зі своїми вихованцями й відвідала могилу колишнього свекра. Усе це задокументувала камера для створення фільму «Останній лист Юлії». У 2005 році в готельному номері від серцевого нападу помер Ї Ґу. Прощання з ним було пишне. Була там і його колишня дружина, яка все одно приїхала, ще й з обручкою на пальці, хоч королівська сім’я її й не запрошувала. Королівський дім так і не визнав Джулію офіційною вдовою.

Померла Юлія в самотності в листопаді 2017 року в Гонолулу в Центрі реабілітації та догляду у віці 94 років. Тіло її кремували, а прах розвіяли над Тихим океаном.

Ні він, ні вона після розлучення більше не одружилися. У принца не народився нащадок, і з кар’єрою не склалося: він кидав усе, за що брався. Якось Юлію запитали: «Чи ображаєтеся ви на колишнього чоловіка?», на що вона відповіла: «А чи потрібно? Він — моя доля, призначена Богом. Ї Ґу чекало б зовсім інше життя, якби він залишився в США. Життя в Кореї його виснажило». Вона додала: «Я досі кохаю Ї Ґу».

Повна версія статті на Patreon і Buy me a coffee

Дата публікації: 26 Травня 2023

Читайте також: