Тварини на війні. Які звірі були участь у бойових діях і нині залучаються до служби

Собаки

Один з найперших випадків бойового застосування собак зафіксовано близько 600 р. до н. е., коли держава Лідія (нині територія Туреччини) випустила проти своїх ворогів (імовірно, кіммерійців) зграю псів, які їх наздогнали і загризли. Нерідко собаки виконували роль санітарів: зокрема, під час Першої світової війни їх тренували знаходити поранених і доставляти їм засоби першої медичної допомоги. Крім того вони допомагали пересувати важкі кулемети і ловили щурів в окопах. У 1924 році в радянському союзі почали тренувати спеціальних собак, і вже під час Другої світової війни цих чотирилапих використали в якості живої зброї: їх учили залазити під ворожі танки, де вибухівка, прикріплена до їхніх спин, спрацьовувала, і собаки  гинули, часто марно, не приносячи великої шкоди противнику.

“Ось ця собака – чемпіонка світу з рятування живих людей. Буквально годину тому дістали живу дівчину”, – сказала свідок, додавши, що вони вже працюють 20 годин поспіль.

Сьогодні собаки — основні службові тварини у світі: їх тренують шукати вибухонебезпечні предмети, зброю, наркотики, а також залучають до рятувальних робіт. Українські прикордонники, поліція, національна гвардія та ДСНС мають свої кінологічні підрозділи: собаки різних порід допомагають розміновувати території, охороняти кордони й шукати людей під завалами після російських обстрілів.

Коні

Кочовики понто-каспійських степів уважаються першими, хто приручив коней. Кімерійці, скіфи й сармати, що жили на території сучасної України, були вправними вершниками, у тому числі на полі бою, а сарматські обладунки для кінноти, імовірно, стали прототипом убрання середньовічних лицарів.

Для битв коней впрягали в колісниці або тренували їх з наїзниками як окрему бойову одиницю. Кавалерія була одним з найважливіших родів військ для багатьох народів: нерідко кримськотатарська кіннота виручала козаків у боях, польські крилаті гусари лякали противника лише своїм виглядом, а у своїх війнах Наполеон використовував десятки тисяч коней.

Французькі драгуни на розвідувальному завданні. 1916

Велику роль кіннота зіграла в Першій світовій війні, але з розвитком технологій потреба в ній падала: найбільшим військовим конфліктом, де все ще використовувалася кавалерія, була Друга світова війна, хоча масштаби залучення коней були значно менші. Сьогодні коней більше не застосовують у воєнних цілях. Натомість у багатьох країнах світу, у тому числі в Україні, існує кінна поліція: поліцейські верхом на конях привертають до себе більше уваги, і це сприяє підтриманню правопорядку.

Кошачі

Існують свідчення, що єгипетський фараон Рамзес ІІ, який жив понад 3000 років тому, мав за домашнього улюбленця лева й залучив його до битви при Кадеші. Також є відомості про те, що в Ефіопії та Давньому Римі використовували тигрів, левів і леопардів для залякування ворогів, що полегшувало взяття їх в полон. Щодо домашніх котів, то зазвичай на війні їхні функції обмежувалися ловленням щурів, причому не тільки в окопах і на складах: традиція брати на кораблі котів існує ще з часів появи судноплавства. Іноді коти ставали членами екіпажу навіть військових літаків.

Також були спроби залучати кішок до шпіонажу: під час холодної війни США розробили програму «Акустичне кошеня», у рамках якої хірургічним шляхом у вуха тварин вживлювалися пристрої для прослуховування. Кішок запускали в посольства срср, щоб вони «дізнавалися» про плани комуністів. Однак через те, що котів у принципі важко контролювати й дресирувати, це не принесло успіху.

Слони

Відома історія про те, як карфагенський полководець Ганнібал переходив через Альпи на слонах під час Другої Пунічної війни (218–201 рр. до н. е.) У Середньовіччі африканські й азійські слони вводили противників у паніку, затоптували їх, а також служили гарним бар’єром перед кіннотою та лучниками. На спині найбільшої наземної тварини можна було закріпити дерев’яні споруди, які слугували спостережними пунктами. Крім того слони були добрими перевізниками зброї, продуктів та інших речей, необхідних для ведення війни.

«Битва при Замі»

З появою вогнепальної зброї цих тварин стало важче контролювати, бо шум пострілів і вогонь дуже лякав їх, що призводило до жертв навіть серед своїх. А втім, Армія незалежності Качина, що в М’янмі, досі використовує слонів для пересування непрохідними джунглями.

Верблюди

Перше застосування верблюдів на полі бою зафіксовано в 853 р. до н. е., коли арабський шейх Гіндібу використав близько тисячі цих тварин у битві при Каркарі. У пустельних регіонах, таких як Близький Схід чи Африка, верблюди завжди грали роль коней — виконували ті самі функції тягової сили й транспорту, але  більш витривалі щодо спеки й нестачі води. На індійсько-пакистанському кордоні прикордонна служба Індії досі використовує верблюдів для патрулювання. Також службові верблюди беруть участь у щорічному параді до Дня Республіки.

Морські ссавці

У 1915 р. в Севастополі підготували 20 тюленів, які впізнавали у воді муляжі мін і позначали їх буями, проте до бойових умов справа не дійшла: тварин хтось отруїв. Також достеменно невідомо, чи насправді застосовувалися морські ссавці у Другій світовій війні, проте з 1960-х рр. США тренує дельфінів і морських котиків розпізнавати підводні вибухонебезпечні засоби. У радянському союзі намагалися розробити подібну програму: у 1965 р. в Севастополі відкрито базу з підготовки бойових дельфінів, але секретна програма згорнулася з розпадом срср, а її деталі не розголошуються. Державний Океанаріум ВМС України відмовився експлуатувати морських ссавців у військових цілях, тому на базі стали проводити дельфінотерапію. З окупацією Криму росією науково-дослідницький центр переїхав в Одесу, але територія Океанаріуму тепер закрита: існують неперевірені чутки, що росіяни тренують бойових дельфінів для війни проти України.

Тренування бойового дельфіна

Яких ще тварин застосовували у військових цілях? Пишіть у коментарях.

Дата публікації: 18 Серпня 2023

Читайте також: