Сталін чи «Батьківщина-мати»: історія створення головного монумента країни

200-метровий пам’ятник сталіну в Києві?


Будівництво найвищого монумента країни було заплановане в 1950-х роках. В цей час по всьому радянському союзу будувались пам’ятники та скульптури, присвячені перемозі над фашизмом. Були амбітні плани звести на київських пагорбах монумент вождю заввишки 200 метрів.

Цей проєкт був відомий як «Музей Великої Жовтневої Революції і Відродження України» і передбачав побудову виняткової скульптури сталіна, яка мала б перевищувати висоту Статуї Свободи в Нью-Йорку. Плани передбачали не просто скульптуру, а величезну архітектурно-скульптурну композицію. Вона мала містити музей, що розповідав би про досягнення сталіна та «перемогу комунізму». Крім того, під площею перед скульптурою повинно було розташовуватися велике підземне приміщення для офіційних заходів.

Однак після смерті сталіна в 1953 році і зміни політичного курсу в срср під керівництвом Хрущова, проєкт був скасований. Сталінський культ особи поступово ліквідували, і спорудження такої масштабної скульптури більше не відповідало новій політичній лінії.

Український геній монументалістики — Євгеній Вучетич


Створення монумента «Батьківщина-мати» і парку Великої Вітчизняної війни планували до відзначення 1500-річчя Києва. Монументалізована скульптура мала не лише художню, а й ідеологічну мету — підкреслити значення та нездоланність досягнень радянського суспільства. За створення монумента взявся Євгеній Вучетич — це класик скульптурної монументалістики, який був відомий в усьому радянському союзі й далеко за його межами. Від 1972 року Євген Вучетич працював над проєктом монументальної скульптури «Батьківщина-мати» в Києві для музею історії Великої Вітчизняної війни — сучасний «Національний музей історії України в Другій світовій війні. Меморіальний комплекс». «Батьківщину-матір» він створив за образом художниці Ніни Данилейко. Потім в одному із інтерв’ю вона згадувала:

«У майстерню скульпторів я потрапила випадково. Я тоді вчилась у школі бджолярів і підробляла сторожем в Ботанічному саду. Там мене і зупинили художники: “Це і є та красуня, яка нам потрібна!”. Позувати було складно, особливо німіла рука, яку весь час потрібно було тримати піднятою угору. А ліпили по 3-4 години. Для позування я одягала старовинну сорочку, яку ми спеціально взяли на кіностудії».

Передбачалося, що фігура жінки споруда мала височіти більш ніж на 100 метрів вгору, а з 30-метрової висоти до Дніпра тектиме водоспад. Спочатку планувалося, що монумент, виготовлений із запорізької нержавіючої сталі, покриють золотом. Однак пізніше від цієї ідеї відмовилися. Також з двох сторін від «Батьківщини-матері» повинна була спадати каскадом вода, яку форсували б кам’яні воїни. Але смерть Вучетича 12 квітня 1974 року порушила ці плани.

Як створювалась «Батьківщина-мати» в Києві?


Визнаним автором монумента є Василь Бородай — народний художник УРСР і срср. Він у 1974 році взяв на себе допрацювання проєкту та його реалізацію. Здійснивши деякі зміни в проєкті майбутньої скульптури, почав її будівництво спільно з іншими скульпторами. Задум утілив у життя Київський завод ім. Паризької Комуни. Тривалі експерименти засвідчили, що зводити монумент треба з листової нержавіючої сталі завтовшки півтора міліметра. На момент побудови скульптури ніде у світі не було практики зведення стальних монументів таких масштабів. Саме тому постала потреба в самостійному розв’язанні низки важливих проблем, які й були успішно реалізовані.

Будівництво меморіального комплексу, 1980 рік

Бородай виступав як впливовий художник у радянській Україні та очолював Спілку художників УРСР. Між його відомими роботами є композиція з засновниками Києва на набережній, пам’ятники Лесі Українці в Маріїнському парку.

Під час роботи над монументом ідея, яку пропонував Вучетич, зазнала змін. Прийшлось відмовитися від барельєфів. Але це не була єдина зміна. Виникла легенда, що київський митрополит висловив побажання авторам монумента: зробити статую нижчою за Вищу Лаврську дзвіницю. За його словами, якщо меч підійметься вище хреста, то символ війни переважить символ смиренності, і це може призвести до конфліктів у майбутньому. Таким чином, скульптура нарешті стала нижчою, меч підняли на 12 метрів нижче за дзвіницю.

Насправді меч був випробуваний в аеродинамічній трубі. московські вчені встановили, яка висота буде оптимальною. У результаті клинок скоротили на 4 метри. Але є й такі цікаві факти про монумент:

  • для зведення «Батьківщини-матері» був створений кран заввишки 102 метри, однак перед відкриттям меморіального комплексу його не встигли розібрати й просто порізали автогеном (частини цього крана досі покояться в Києві на дні Дніпра);
  • каркас споруди починається на глибині понад 17 метрів під землею. Туди веде бетонний колодязь діаметром 34 метри;
  • для пересування людей і технічного обслуговування скульптури всередині змонтовано два унікальних ліфти — похилий і вертикальний;
  • за висновками провідних фахівців, монумент «Батьківщина-мати» стоятиме понад 150 років;
  • щорічні обстеження пам’ятки культури виявили, що статуя не похилилася ні на міліметр;
  • більше десяти конструктивних рiшень було захищено авторськими свiдоцтвами.

Попри зміни в концепціях Вучетича, розмір і неймовірний масштаб монумента, створеного Бородаєм, вражають: «Батьківщина-мати» складається з 3 шарів і містить основний каркас (понад 280 тонн), допоміжний каркас з обшивкою (108 тонн) та зовнішню обшивку із нержавіючої сталі товщиною півтора міліметри (90 тонн), а її загальна вага становить приблизно 500 тонн. Розміри щита становлять 12 на 8 метрів, а довжина меча складає 16 метрів (на його вістрі встановлено спеціальний пристрій для гасіння вітрових навантажень). У процесі монтажу скульптури було зварено близько 30 кілометрів зварювальних швів. Для цього в Інститутом електрозварювання імені Є. О. Патона розробили спеціальний метод зварювання. Всередині пам’ятника розташовані обсерваційні платформи на висоті 36 метрів, а також два ліфти для відвідувачів та технічного персоналу: вертикальний та нахилений під кутом 75 градусів.

Творці «Батьківщини-матері» планували її так, щоб навіть при сильному землетрусі вона залишалася стійкою. Цю стійкість перевірили на прикладі 10-метрової копії скульптури в москві.

Обличчя монумента — реальна людина?


Детальніше читайте у нашому Patreon. Підписуйтесь та робіть внесок у популяризацію історії вже зараз. Ваша підтримка допоможе нам робити історію популярнішою ніж є зараз!

Дата публікації: 15 Червня 2024

Читайте також: