Не тільки Україна. Найвідоміші блекаути в історії людства

1. Велика Британія, 1940 рік

Велика Британія виявилася дуже стійкою, не капітулювавши перед нацистською Німеччиною, через що потрапила під нещадні німецькі бомбардування. Так, Велика Британія, зокрема її столиця Лондон, з вересня 1940 року піддавалася жорстоким обстрілам спершу критичної інфраструктури, а згодом житлових кварталів. Лише за перші 30 днів на мешканців британської столиці було скинуто 5 000 бомб, а 60 % історичного центру Лондона зруйновано. Унаслідок цього в Лондоні почався тотальний блекаут з поступовим зануренням у повну темряву, до якої мешканці були вимушені пристосовуватися.  Найпопулярнішими товарами в Лондоні стали білі куртки, одяг з люмінесцентними елементами й лампи. Власники авто й громадського транспорту за вказівкою влади мусили розфарбовувати бампери чи крила автівок у білий колір, щоб вони були помітні на дорогах.

Унаслідок повного затемнення, населення Великої Британії почало страждати від тривожно-депресивного розладу. Уряд країни для боротьби з цим рекомендував споживати моркву, яка, згідно з тогочасними листівками, була важливим продуктом харчування, бо допомагала краще бачити вночі й боротися з депресією. Однак причиною поширення споживання цього овоча була не стільки турбота про здоровʼя населення, як продовольча криза, що охопила країну.

Існували правила й щодо ліхтариків: щоб не засліплювати водіїв ліхтариками, люди повинні були накладати на них білий папір, що дозволяло освітлювати лише кілька метрів перед собою. 

Війна закінчилася перемогою країн антигітлерівської коаліції, і Велика Британія швидко відновила свою економіку.

2. Найбільший блекаут у США й Канаді в листопаді 1965 року

Хоч Друга світова війна закінчилася, світ не перестав потерпати від блекаутів. Цього разу причиною стали природа й технічні несправності електромережі. Один з найбільших блекаутів в історії США стався 1965 року. Його навіть охрестили найбільшим провалом чинної влади в історії Америки.

Почалася проблема в Канаді: у провінції Онтаріо була неправильно налаштована лінія електропередач на гідроелектростанції, унаслідок чого в годину пік 9 листопада 1965 року без електрики залишилися штати Нью-Йорк, Коннектикут, Род-Айленд, Массачусетс, Вермонт, Нью-Гемпшир і Нью-Джерсі, а також сама канадська провінція Онтаріо. Аварія так чи інакше зачепила понад 20 млн осіб. Телефонний звʼязок здебільшого працював. Найбільше постраждали ті, хто в момент несподіваного відключення їхав у метро, — близько 800 тис. осіб. Електрики не було майже 13 годин. Заворушень на вулицях практично не було. Увесь цей час за порядком на вулицях міст стежили 1000 гвардійців і 5000 поліцейських. 

3. Найвідоміший блекаут у Нью-Йорку в 1977 році

Причиною інциденту стала гроза: чотири блискавки уразили підстанцію в окрузі Вестчестер, а також лінії електропередач, через що Нью-Йорк і околиці були повністю знеструмлені протягом доби. Час блекауту став одним з найкривавіших в історії Америки. У США цей день запам’ятався масовими пограбуваннями й масштабним мародерством, що почалися через кілька годин після вимкнення світла. Грабували магазини й склади, а пограбовані місця підпалювали, щоб відвернути увагу поліції. Ситуація нагадувала сюжети постапокаліптичних фільмів. У підсумку мер міста оголосив надзвичайний стан. За ніч поліція заарештувала 2800 осіб, більшість яких була відпущена через переповненість в’язниць. До мародерства у цей день удалося понад 100 тисяч людей.

Світанок 14 липня на знеструмленому Манхеттені

4. Труднощі з електропостачанням, блекаути в 1970-х роках у Лівані

Труднощі з електропостачанням у Лівані почалися з громадянською війною в 1970-х роках, коли були пошкоджені лінії електропередач і станції. Це відбувалося на тлі економічної кризи, що почалася в Лівані. Багато мешканців Лівану були не в змозі оплатити рахунки від приватних енергетичних компаній, тому деякі відмовлялися від електроенергії взагалі. Громадянська війна йшла з 1975 до 1990 року, але й після її закінчення було чимало драматичних подій, і ситуація в Лівані так і не стабілізувалася. Країна досі живе в економічній і продовольчій кризі, а проблеми з електрикою залишаються релевантними для ліванців.

5.  Найкривавіший блекаут 1990-х років у Боснії і Герцеговині

Після Першої світової війни, в 1920-х роках, балканське питання в європейській геополітиці було вирішене шляхом створення федеративного Королівства сербів, хорватів і словеців, яке також називали Югославією. На початку 1990-х років одна за одною проголосили про свій суверенітет і незалежність від Югославії Хорватія, Словенія, Боснія і Герцеговина, Македонія. Проте мирний розпад перетворився в найкривавішу війну в регіоні з 1945 року. Найскладнішою була ситуація в Боснії і Герцеговині, що проголосила незалежність від Югославії 5 квітня 1992 року. Облога Сараєва тривала три з половиною роки, і весь цей час там не було електрики. 

Дитина їсть шматок хліба біля вікна, відремонтованого за допомогою пакетів, Сараєво, 6 липня 1995 року. Фото: АР

Боснійська журналістка Аїда Черкес, що прожила майже чотири роки в оточенні, ділиться спогадами: «Найперше, що сталося в нас, щойно зникла електрика, — розморозилися холодильники. За кілька днів ми зʼїли багато мʼяса та інших продуктів, які були в морозилках, але світло не повернулося. Ми почали якось адаптовувати наші життя. У кожного вдома була певна кількість свічок. Потім ми почали виготовляти олійні лампи […] У перший рік ми вирізали усі дерева в міському парку і на подвір’ях. Так опалювали оселі. Сараєво — це лижний курорт, у нас тут проводилися Олімпійські ігри, тож тут буває дуже холодно. Так було в перший рік. Друга зима була ще гіршою […] Спершу в хід ідуть книжки. Далі — полиці, на яких ці книжки стояли. Потім інші меблі. Так минає друга зима. На третю ви беретеся за паркет. А на четверту зиму вам просто стає байдуже».

Дата публікації: 4 Березня 2023

Читайте також: