Що означають загадкові символи на шевронах підрозділів ЗСУ?
Кожен шеврон підрозділів Збройних Сил України плекає особливе та сакральне значення, власне, як і вся символіка бригади, оперативного командування, військової частини в лавах української армії. У переважній більшості це приховані посилання на історію нашої держави, територію походження бригади, її історичні й географічні особистості та навіть на тварин. Сьогодні спробуємо відчути себе дослідниками геральдики та розібратися із загадковими символами, що носять підрозділи ЗСУ.
28-ма ОМБр iм. Лицарів зимового походу
Лицарі Зимового походу ー учасники Першого Зимового походу (6 грудня 1919 ー 6 травня 1920) армії УНР. Головним завданням Зимового походу було збереження присутності української армії на українській території, у ворожому запіллі, шляхом партизанських дій, в той час, як її Головний Отаман Петлюра, займаючись важливими державними справами, перебував зі своїм штабом у Варшаві.
Зображений на шевроні залізний хрест за Зимовий похід і бої ー одна з відзнак Украïнської Народної Республіки (1917-1922), якою нагороджували військових армії УНР за участь в Першому зимовому поході.
68 окрема єгерська бригада ім. Олекси Довбуша
Олекса Довбуш ー найвідоміший із українських опришків, ватажок у Карпатах. Неофіційний шеврон бригади представлений росомахою, що в геральдиці уособлює силу та безкомпромісність, відвагу та впевненість, готовність іти до кінця. Росомаха в природі ー надзвичайно лютий хижак, безжальний до ворогів.
56-та окрема мотопіхотна Маріупольська бригада
Історичним підґрунтям для створення символіки стали історичні дописи про зимівник Домаха часів Запорозької Січі, який виконував завдання передової застави на шляху Потайного водного шляху запорозьких козаків з Дніпра у Чорне море. В основі нарукавного знаку — «британський» геральдичний щит, основний для усіх військових формувань ЗСУ, із пропорціями 7:8. На жовтому тлі розміщена зірка Алатир синього кольору, що символізує розвиток і прагнення до кращого майбутнього шляхом перемог. Нарис такої зірки є усталеним елементом традиційної української вишивки. В основі щита можна побачити три хвилі синього кольору, гребінці яких обернено праворуч, вони символізують Азовське море. На зірку накладені схрещені стилізовані козацькі списи білого кольору.
72-га ОМБр iм. Чорних запорожців
Чорні запорожці 1918-1920 роках – кавалерійський полк армії УНР. Дивізіон був розгорнутий з кінної сотні 2-го Запорізького полку Запорізької дивізії Збройних Сил Української Держави в грудні 1918 року.
Символіка шеврона: напис «Україна або смерть» ー вираз із історичного прапора Чорних запорожцiв, а також Адамова голова, що була зображена на звороті прапора легендарних чорних запорожців, символ зневаги до смерті.
93-тя ОМБр Холодний Яр
Бригада названа на честь Холодноярської республіки, що існувала в часи УНР з 1919 по 1922 рік.
Серед головних гасел тогочасної республіки ー «Воля України або смерть».
Одним із ватажків Холодноярської республіки був отаман Іван Черноусов (Чорний Ворон, який намальований на шевроні бригади) ー військовий діяч часів УНР, повстанський Отаман Звенигородщини і Холодного Яру, командир Лебединського полку Холодноярської республіки.
На шевроні вирізняється 1100-літній Дуб Залізняка, іменований на честь учасника Коліївщини 1768-го Максима Залізняка. Росте дуб на території урочища Холодний Яр.
54-та ОМБр iм. гетьмана Івана Мазепи
Іван Мазепа (1639-1709) ー усім відомий гетьман Війська Запорозького, голова Лівобережжя. 1708 року він об’єднав зусилля з союзними шведськими військами задля визволення України від московського гніту.
Угорі на шевроні вимальовується фраза з думи, написаноï Мазепою 1698 року. У ній гетьман закликав боронити свої права та свободи перед ворогом зі зброєю в руках “През шаблю маєм право”.
Центральним символом є срібна емблема герба Курч iз золотим півмісяцем та золотою шестикутною зіркою. До герба Курч належала родина гетьмана Івана Мазепи.
73-й МЦСпо iм. Кошового отамана Антіна Головатого
Антін Головатий (1732-1797), ім’я якого носить частина, ー це кошовий отаман та командувач Чорноморської козацької флотилії.
Меч Святослава Хороброго (938-972) ー символ мужності та відданості військовій справі.
Морський коник вказує на морську специфіку частини, а також вміння замаскуватися та загалом морське середовище.
10-та окрема гірсько-штурмова бригада
Емблема гірсько-піхотних частин (едельвейс та схрещені гуцульські топірці) на щитку з номером бригади римською цифрою «Х» у нижній частині виступає символом бригади. Девіз — «Зі щитом, або на щиті».
Дата публікації: 5 Грудня 2022