Камілла Іващук. Українська мама Майка Тайсона, яка зробила з нього чемпіона
Камілла народилась у 1905 році в селі Староміщина на Тернопольщині в родині Іващуків.
Подружжя емігрувало до містечка Кетскіл у США перед Другою світовою війною, коли Каміллі було п’ять років. Згодом усі члени сімʼї змінили прізвище Іващук на більш американське Евальд. Родина була багатодітна. У віці 18 років Камілла переїхала в Нью-Йорк, де важко працювала. Частину зароблених коштів переказувала батькам. Уже дорослою Камілла познайомилася з відомим нью-йоркським тренером з боксу Касом Д’Амато. Він зажив собі слави опікуна хлопців з нещасливих сімей: брав їх до себе на виховання і робив не тільки хорошими боксерами, а й людьми загалом. Він уважав, що це його покликання і що бокс — це не тільки спорт, а й шанс на хороше життя для багатьох юнаків.
«Якщо слухатимеш мене, зроблю з тебе наймолодшого чемпіона в світі».
Камілла в той час уже мала великий будинок у вікторіанському стилі, що мав 14 кімнат. Саме туди Кас селив своїх найкращих учнів, а згодом переїхав і сам, щоб жити з Іващук у цивільному шлюбі. Туди ж потрапив і юний Майк Тайсон. Кас познайомився з Тайсоном, коли тому було 13 років. Тоді Майк тільки вийшов зі школи для малолітніх злочинців, часто влаштовував бійки і не відзначався спокійним характером, тому блискучого майбутнього хлопцеві ніхто не пророкував. Майк був сином повії і сутенера, зрозуміло, що ним ніхто не займався. Однак майбутня зірка добре володіла навичками боротьби, мала потенціал і вже після першого спарингу почула від тренера: «Якщо слухатимеш мене, зроблю з тебе наймолодшого чемпіона у світі в суперважкій вазі». Хто знав тоді, що слова Каса були пророчими?
Кас дбав лише про спортивний аспект життя хлопців. Поза тренуваннями ними опікувалася Камілла, яка встановила чіткі правила в будинку й розподілила, хто що мав робити. Майк Тайсон жив на другому поверсі й був відповідальний за викидання сміття. Підліток настільки того не любив, що навіть тричі тікав з дому. Однак Камілла йому спуску не давала: викидати сміття, так викидати сміття.
Цікаво, що в перший же день у домі Камілли Майк пограбував тренера, бо хотів знайти гроші на наркотики.
Камілла розуміла, з ким мала справу, тому не вигнала Майка, а почала з ним розмовляти. Згодом в Евальд і Тайсона завʼязалися теплі і довірливі стосунки.
Тайсон згадував: «Вона навчила мене незалежності й дисципліні. Для неї було важливо, щоб моя кімната була прибраною, щоб я ввічливо спілкувався з людьми. Після того як я став знаменитим боксером, мені вже не потрібно було мити посуд чи підмітати підлогу, але я знав, що маю бути самостійним».
Евальд насправді опікувалась вихованцями: готувала для них смачні страви, вислуховувала всі скарги і давала цінні поради, учила їх читати і писати, прати, уживати столові прибори. Цікаво, що Майклу подобалися голуби, і Камілла, щоб його потішити, допомогла йому збудувати голубник.
У 1981 році Кас і Камілла вирішили всиновити 15-річного Тайсона.
Майк називав Каміллу мамою. Кас і Камілла називали Майка чорним сином. Українка для хлопчика була білою мамою. Боксер згадував, що прийомний батько часто казав йому, що відтепер він їхній син і вони завжди пишатимуться ним. На жаль, Кас не дожив до моменту найбільшої слави Майкла, бо помер від рідкісної пневмонії, не виходячи з коми, в 1985 році. Уже через рік Тайсон став наймолодшим у світі чемпіоном світу в професійному боксі. Саме Камілла була з Майком під час його тренувань, перемог і поразок, увʼязнення і звинувачень у зґвалтуванні (сам спортсмен усі звинувачення відхиляв).
Камілла відчайдушно наголошувала в розмовах із журналістами: «Ви ставитеся до нього, ніби він машина, а не людина з душею».
У періоди апатії і зневіри мама Камілла завжди підтримувала Майка, і він знав, що взимку чи влітку він може приїхати до неї у великий будинок вікторіанського стилю, щоб попити чаю з пирогами, які вона часто пекла для хлопців, кожен з яких став їй рідним. Журналісти знали про це і нерідко чатували під вікнами, але вона проганяла їх і кричала, що їм має бути соромно за таку поведінку, бо кожна людина повинна мати особисті кордони.
Коли Тайсон створив власну родину і налагодив своє життя, Евальд стала ще й гарною бабусею: онуки часто приїжджали до неї в гості.
Померла Камілла у віці 96 років у 2001 році.
Тайсон важко переживав цю втрату, але з усмішкою і вдячністю розповідав, що щасливий, бо він протягом багатьох років міг відчувати материнську любов, підтримку, турботу й благословення цієї прекрасної жінки. Він згадував: «Камілла була прекрасною помічницею для Каса в усіх справах. Вона дбала про будинок і про все, що нам було потрібно. Я завжди підтримував її. Вона була мені матір’ю».
Очевидно, що українка згадувала про свою батьківщину в колі сімʼї. Уперше Майкл відвідав Київ у 2005 році. На своїй 40-метровій яхті він зайшов до Ялти і Одеси з приватним візитом, а потім приїхав до Києва. До речі, сам Віталій Кличко проводив екскурсію для Тайсона Києвом. Він казав: «Я не знаю, чому американці нічого не знають про українців, адже це дуже щира і привітна нація. Це неймовірно — бачити стільки доброзичливих людей. Усе це навіть трохи схоже на утопію».
У 2014 році, коли росія окупувала Крим й почала війну на Донбасі, Майк був на кінофестивалі в Нью-Йорку, представляючи документальний фільм про себе. Поговорити зі спортсменом вирішили журналісти з росії. Проте, коли Тайсон дізнався, звідки вони приїхали, голосно промовив: «Забирайтеся геть з України!», і пішов геть. У 2019 році Тайсон відвідав Україну в рекламних цілях і під час візиту навіть розплакався, згадуючи про Каміллу.
Після початку повномасштабної війни Залізний Майк цілком на боці українського народу. Він навіть записав окреме відео, яке поширила Федерація боксу України в інстаграмі. На ньому вихованець галичанки каже: «Це Майк Тайсон. Український народе, я з тобою». У жовтні 2022 року боксер організував благодійний вечір у Лос-Анджелесі, долучившись до збору коштів для Usyk Foundation. З такою промовою Тайсон виступив перед гостями: «Хочу привітати чемпіона Усика з усіма його великими досягненнями. Я завжди буду у твоєму кутку, брате. Будь ласка, підтримайте його фонд. Усик старається допомогти своїй країні в цьому бою. Благословення Україні».
Дата публікації: 27 Грудня 2023