Історія кохання Бориса Лятошинського й Маргарити Царевич: Великий Котя і Котічка

Img 0713 2

Борис і Маргарита познайомилися в кінці 1913 — на початку 1914 року

Їм було по 18 років. На той момент дівчина навчалася в Київській консерваторії, а юнак тільки-но приїхав із Житомира підкорювати Київ. Лятошинський одночасно був студентом юридичного факультету Київського університету й брав приватні уроки музики. Маргарита була студенткою музичного вишу, однак батьки дівчини, незважаючи на це, найняли їй репетитора з гармонії — Бориса Лятошинського.  

Перше своє зізнання композитор написав у травні 1914 року, потім було ще два листи, які він так і не надіслав. Хлопець не знав, як правильно вчинити та й боявся образити милу ученицю, тож про почуття свої спочатку мовчав. Однак спілкування таки завʼязалось. Отже, Лятошинський зізнався Маргариті в інший спосіб, можливо, у розмові.

Будинок родини Царевич розташовувався в селищі Ворзель

Там же було місце таємної переписки двох закоханих — біля лавочки. Вони закопували свої маленькі записочки в землю і робили це з неймовірною ніжністю. Борис писав охайно й емоційно, Маргарита — чуттєво. Дівчина пакувала кожну свою записочку в маленький конвертик. Вона називала Бориса Великий Котя, він її — Маленький Котя, Котічка, моя наречена, моя Царівна, моє світле кохання. Коли ж пара перебувала на відстані, то чоловік підписував свої листи — Твій Монах — так він самотньо себе почував.

8be74ff53f2701dd
Маргарита Царевич

Пропонуємо переглянути кілька листів чоловіка, щоби зрозуміти глибину його почуттів. Одразу видно, як композитор вагається, не знає, як правильно донести свої думки. До того ж він думає, що Маргарита його не кохає і страждає через це. Він хоче кинути все й поїхати, дати коханій бути щасливою без нього, однак не може. 

Перший лист — 19 травня 1914 року: 

«… Говорити було би дуже важко… Ви безумовно дивуєтесь, чому це я іноді надзвичайно дивно поводжуся, чого з початку знайомства за мною не помічали… Дуже просто: я, сам того не чекаючи, покохав вас. Маргарито Олександрівно, я дуже прошу вас не вважати себе ображеною цими словами й не думати, що це велике нещастя, причиною якого є ви… Ви запитаєте, навіщо ж я вам все це говорю? Сам не знаю, навіщо […] Маргарита Олександрівна, я не прошу у вас відповіді, адже я розумію, як важко відповідати на подібні листи, і знаю вашу відповідь. Хіба я можу чекати іншого?.. Якщо я у своїх припущеннях правий, то нехай все буде по-старому, забудьте цей лист… А все ж таки я кохаю вас, Маргарито Олександрівно. Важко доведеться мені боротися із цим. Прощайте».

Другий лист — 16 червня 1914 року: 

«Все, що я хочу сказати вам, вкладається в небагатьох словах: я покохав вас, Маргарито Олександрівно, так покохав, що тільки й думки в мене, що про вас. Так покохав, що, не замислюючись, відмовився б від усього свого таланту, і якби це було можливо й потрібно вам. Я так кохаю вас! Я зазнаю таке почуття, ніби я знайшов вас… Адже я шукав вас, саме вас, я це відчуваю вже тому, що ви, самі того не знаючи, маєте на мене величезний вплив, тільки ви можете вдихнути в мене енергію працювати…Тепер ви самі бачите, що я маю піти. Адже ви не любите мене, Маргарито Олександрівно. Це так? Як це жахливо тяжко. А піти треба, адже я відчуваю, що з кожним днем все більше люблю вас. Але як нестерпно тяжко буде мені не бачити вас, не чути вашого голосу…»

70db689decf4f80a5936a5016a3f0f7a
Борис Лятошинський

Третій лист — 27 червня 1914 року: 

«…Я покохав вас, Маргарито Олександрівно, так покохав!.. Але ж ви? Ви ж не кохаєте мене? Хіба я помиляюся, бо інакше це було б таке неймовірне світле щастя!.. Якщо я правий у своїх припущеннях, то ви, Маргарито Олександрівно, не повертайтеся. Я зрозумію все й піду. Якщо ж я помиляюся (невже це можливо?), то поверніться назад. Я не прошу у вас жодного слова, хіба в них справа? Якщо навіть ви не прийдете, я ще раз хочу повторити, що люблю вас. Прощайте, можливо, назавжди».

У 1917 році пара обвінчалась, а цивільний шлюб Маргарита і Борис взяли аж у 1963-у році (за п’ять років до смерті композитора). Наприкінці 1920-х років жінка завагітніла, однак втратила дитину на пізньому терміні. Цю трагедію пара переживала дуже важко, дітей у них так, на жаль, і не було. Однак подружжя опікувалося п’ятирічною племінницею Царевич — Ією. Вона жила разом із парою, і саме вона зберегла вище подані листи. Згодом Ія стала піаністкою і викладала в Київській консерваторії. Син жінки Валерій був для Бориса і Маргарити названим онуком.

Керівниця «Фундації Лятошинського» Тетяна Гомон коментує: «Моя мрія — видання переписки Бориса Лятошинського з дружиною Маргаритою, яка охоплює період від початку їхніх відносин у 1910-х роках».

У 1968 році у віці 73 років Борис помер. Увесь цей час із ним була поруч його кохана Маргарита. Жінка пережила чоловіка на 14 років.

Обережний, стриманий, завжди жартує з серйозним обличчям — таким Бориса Лятошинського бачили люди. Ніхто й не думав, що цей чоловік здатен бути нерішучо-романтичним, писати такі чудові листи й любити вірно все життя лише одну жінку. Таким композитора зробило кохання до прекрасної Маргарити — музи його життя. Ця історія доводить: якщо двом людям судилося бути разом, то вони будуть, попри все. І що кохання надає крила й мотивує на звершення, якщо обрати правильну людину.

Авторка: Єлизавета Гомон

Редактор: Денис Лукін

Дизайнерка: Вікторія Фарбота

Дата публікації: 20 Січня 2025

Читайте також: