30 років існування «Океану Ельзи» — розповідаємо історію виникнення легендарного рок-гурту

Img 2591 1


У 1994 році існував гурт «Клан тиші», який був прототипом «Океану Ельзи»


До цього часу в гурті «Клан тиші» були музиканти Павло Гудімов, Юрій Хусточка, Денис Глінін і вокаліст Андрій Голяк. Після одруження фронтмен залишає групу — звідси починається історія знайомства музикантів із Святославом Вакарчуком, якому на той час було лише 19 років. На одному з виступів у Львові 2018 року Святослав розповідав, що в нього була дівчина, яка зналася з учасниками гурту «Клан тиші» й перед від’їздом у Німеччину влаштувала вечірку, де Святослав мав змогу на старому піаніно продемонструвати свої навички. За кілька місяців Святославу телефонує Юрій Хусточка й запрошує його на репитицію. Спочатку Вакарчук відмовляється, аргументуючи це тим, що вже має хобі — баскетбол. Проте після переконань він погоджується виділити час і прийти на репитицію.

Image 35


Перша репетиція «Океану Ельзи» була у львівському гуртожитку


Репетиції гурту, який збиратиме 100-тисячні стадіони, починатимуться з гуртожитку Львівського лісотехнічного інституту. ОЕ співатимуть пісні легендарних рок-гуртів Queen, The Beatles, The Rolling Stones. Для хоча б якоїсь звукоізоляції музиканти використовували лотки для яєць, чіпляючи їх на стіни. Однак такий винахід, звісно, не убезпечив хлопців від скарг сусідів і погроз виселення від адміністрації. Незважаючи на це учасники «Океану Ельзи» вже під час перших репетицій будуть створювати власні пісні. Одна з перших композицій, яку ще до приходу в гурт написав Святослав Вакарчук — Long Time Ago. Вона передає відчуття плину життя та важливість цінувати кожен момент. Далі підуть маловідомі, але цікаві треки «Кам’яний ліс», «Вона підійшла до вікна», «У твоїх очах» і «Африка», які були записані на студії GalVox.

Image 33


Участь у перших фестивалях і  прототип альбому


З дебютними піснями «Океан Ельзи» почав брати участь у фестивалях. Перший серйозний виступ відбувся 14 січня 1995 року перед Львівським оперним театром, де зібралося 7 тисяч глядачів. За сприяння львівського музиканта Олега Джона гурт почав виступати на фестивалях: «Червона рута», «Перлини сезону», «Срібна підкова» й «Таврійські ігри». У 1996 році команда випустила максісингл «Будинок зі скла», де було 6 композицій. Фактично перший мініальбом гурту з’явився в 1996 році й розповсюджувався серед шанувальників. Починаючи з того ж 1996-го ОЕ активно концертує — не тільки в Україні, а й в країнах Західної Європі, а також разом з іншими українськими гуртами виступає на одній сцені з Deep Purple під час «Осіннього рок-марафону» в Києві. 

1997 року відбувся перший значний сольний концерт гурту у Львові. 

Image 32


Переїзд у Київ і «Там, де нас нема»

Популярність, яку почав набирати молодий гурт помітив продюсер Віталій Клімов, який із Києва приїхав у Львів поспілкуватися з музикантами. Уже в квітні 1998-го учасники ОЕ переїжджають до Києва й підписують контракт із Nova Records. Після зміни міста хлопцям було дуже складно, про це якось сказав Святослав: «Справжнє дорослішання сталося після переїзду гурту до Києва. Мені виповнилося 23 роки, друзів у столиці практично не було, колеги по групі опинилися в такій ситуації — наданими самі собі». 

«Океан Ельзи» одразу розпочав активну роботу над першим альбомом, і їхня праця винагородилася: «Там, де нас нема» став платівкою, що найбільше продалася в Україні. Несподівано для самих музикантів їхній поп-рок зустріли дуже тепло. З новим альбомом «Океан Ельзи» виступали на багатьох фестивалях.

Image 30


«Янанебібув», «Модель» і «Суперсиметрія»

Протягом 1999 року йде кропітка робота над другим альбомом. За згадками, група записувала матеріал лише вночі, коли студія була вільна. 

Зі слів Павла Гудімова «Янанебібув» є найулюбленішим альбомом гурту, оскільки там є внесок кожного з учасників. 

Цей альбом побачив світ на початку 2000-го року. «Океан Ельзи» піднімає планку й виступає в лондонській «Асторії», припиняє роботу з Віталієм Клімовим і переходить до промо-агентства Key Communication. 

У тому ж 2000-му «Океан» стає більшим: у групі з’являється п’ятий музикант, клавішник Дмитро Шуров. Клавіші дозволили зазвучати ОЕ мелодійніше й вишуканіше, «по-дорослому», але «океанівський» саунд залишився таким же впізнаваним. 

Image 28


У 2001 році — на думку критиків — був створений найкращий альбом «Океану Ельзи» «Модель». У платівці більшість пісень стали хітами. Музиканти групи згадують, що цей диск був найбільш спродюсованим в їхній історії. 

«Океан Ельзи» визнали «Найкращим рок-гуртом». «Модель» назвали «Альбомом року» в 2001 році.

Image 26


У 2003 році з’являється останній альбом «золотого» складу групи «Суперсиметрія»


Він має унікальне звучання для рок-групи: поєднання інструментальної музики з роком. Назва альбому навіяна темою кандидатської дисертації лідера колективу Святослава Вакарчука — «Суперсиметрія електронів у магнітному полі». Проте після його запису з команди йдуть басист Юрій Хусточка й клавішник Дмитро Шуров, які створили гурт Estetic Education. А на початку 2005 року заради сольної кар’єри гурт залишає і гітарист Павло Гудімов. 

Image 24


Проте на цьому історія ОЕ не зупинилась, а продовжила набирати обертів і популярності. До складу прийдуть нові музиканти: Милош Єлич, Денис Дудко, Петро Чернявський, а пізніше його замінить Владімір Опсеніца. У такому складі вони створять альбоми Gloria (2005), «Міра» (2007), Dolce Vita (2010), «Земля» (2013), «Без меж» (2016); десятий студійний альбом «Той день» й одинадцятий англомовний альбом Ligthouse, які вийшли цього року.

Image 23

Дата публікації: 12 Жовтня 2024

Читайте також: