Як росія зомбує своїх дітей за допомогою пропаганди

Пропаганда в шкільних підручниках 

Варта уваги пропаганда, що  проникла в освітню сферу рф. По-перше, перенесено історію: головна провідна роль у подіях після розпаду Русі відведено проторосійським державним утворенням і наголошено на їхній історичній місії об’єднання всіх руських земель. Прикладом такого переписування історії можна вважати нещодавній епізод з новою версією підручника історії для 4 класу, де видалені згадки про будь-які місця, пов’язані з Україною. Усіх цих заходів ужито, щоб при формуванні світогляду російських дітей не було згадок про провідну роль в історії Русі теперішніх українських міст як головних центрів політичного й культурного життя, щоб створити уявлення, що росія є єдиною правонаступницею Русі, тому має право претендувати на руську історію, а історія України й Білорусі — це всього лише частина російської історії. 

Пропаганда на тимчасово окупованих територіях

Іншим прикладом дій російської пропаганди в освітній сфері є діяльність на тимчасово окупованих територіях України. Тут варто згадати видання «Азбуки Донбасса». Якщо проаналізувати зміст цього «освітнього» матеріалу, можна сказати, що головною його ціллю є викривлення світогляду українських дітей, створення думки, що Україна ворожа для жителів Донецької та Луганської областей, позитивне висвітлення діяльності бойовиків т. зв. «ДНР» і «ЛНР». У кінцевому підсумку діти повинні відчувати ненависть до всього пов’язаного з Україною і вважати її своїм ворогом, а росію та російський народ — єдиними, хто справді піклується про них.

З початку російсько-українського конфлікту у 2014 році почала активно розвиватися мілітаристська пропаганда, спрямована на дітей, спочатку на окупованих територіях України, звідки ці пропагандистські технології почали активно поширюватися на території росії. Перш за все варто згадати активне залучення дітей до парадів на 9 травня і одягання їх у радянську військову форму. Такі дії мали на меті поширити культ перемоги, т. зв. «побєдобєсіє», серед молодого покоління і підготувати їх до протистояння всім продовжувачам фашистського режиму, кого визначатиме російська влада. Фактично в росії дітей готують до їхньої майбутньої участі в агресивних військових діях. 

Пропаганда війни, антизахідна риторика й флешмоби для дітей

Іншим прикладом впливу російського мілітаризму на світогляд дітей можна вважати флешмоби з викладення літер V і Z, що їх використовують російські війська під час вторгнення в Україну. Такі заходи мають виробити в дітях почуття ненависті до України і показати переваги військової служби в рф. У росії існують мілітаристичні дитячі й підліткові організації, дуже схожі на організації, що існували в нацистській Німеччині.

Найчисельнішою з-поміж цих організацій сьогодні є Юнармія, головним завданням якої є патріотичне виховання молоді у вигідному для російського політичного керівництва дусі. Заснована вона була у 2016 році за сприяння міністерства оборони. Підлітків навчають користуватися різними видами зброї, водять на екскурсії у військові частини. Важливим аспектом діяльності цієї організації є поширення ідеології русского мира й антизахідної риторики. Хоча декларується, що участь у цій організації добровільна, але, наприклад, діти офіцерів російської армії мають бути членами цієї організації, а управління освіти та прав дітей випускає директиви, зміст яких зводиться до того, що шкільні викладачі й класні керівники повинні залучити до цієї організації певну кількість дітей. Так росія готує з молодого покоління прибічників влади, яка в майбутньому може намагатися задіювати молодь у військових діях,  як представники Гітлерюгенду під час Другої світової війни.

Російська пропаганда в мистецтві

Ще одним напрямком російської пропаганди є виробництво мультиплікаційних фільмів, у яких поширюється ідея про правомірність дій росії щодо України. Прикладом цього можна вважати відео від російського пропагандистського каналу «Царьград ТВ» під назвою «Cказ про Ваню и Мыколу». Перша частина відео присвячена розповіді про двох друзів Ваню й Миколу, зображених у кольорах прапорів України й росії: розказується, яким поганим став хлопчик Микола, після того як вирішив перейти в інший клас і перестав спілкуватися з Ванею. Перегляд цього відео повинен викликати почуття відрази до дій Миколи й героїзувати дії Вані. Друга частина відео показує вже політичну карту регіону. Особливу увагу глядача привертає зображення червоної воронки після прольоту українських літаків. Червоний колір повинен символізувати жертв, що постраждали від українських обстрілів, і викликати почуття жалю до населення т. зв. «ДНР» і «ЛНР». Через таке зображення подій на Донбасі в дітей має формуватися уявлення, що Україна винна в усіх бідах населення цього регіону, тоді як росія не мала жодного вибору крім «захистити слабких».

Дата публікації: 13 Травня 2023

Читайте також: