Софі Такер: зірка американського шоу-бізнесу українсько-єврейського походження

Софі Такер, справжнє ім’я якої Соня Калиш


Народилась 13 січня 1887 року в Тульчині на Вінниччині в єврейській родині. Коли дівчинка була ще маленькою, її родина емігрувала до США й оселилась у Гартфорді. Саме за кордоном пройшло все свідоме життя Софі.

З юності Такер вирішила рухатись життям у напрямку співу. Уперше вона заспівала перед відвідувачами в ресторані своїх батьків. Він був невеликим, але популярним і славився своїми смачними стравами й грою Софі на піаніно. Дівчина зачаровувала публіку своєю харизмою, грацією та гумором. Коли на сцені була Софі, то всі знали, що гарний настрій на вечір гарантовано. Гумор і сатира стали вірними друзями співачки, а виразна зовнішність — Такер була повненька — була фішкою комедіантки: «Ніхто не любить товсту дівчину, але як же товста дівчина може любити!».

До речі, щодо фігури. Є легенда, що коли Софі вже стала знаменитою, то потрапила на чаювання до Єлизавети ІІ і замість сухого спілкування про погоду з королевою, українка жартувала й наголошувала на стрункості монархині.

У 16 років Софі завагітніла від свого залицяльника

Ним був розвізник пива Луїс Така, який пізніше стане її першим чоловіком. Хлопець був плечистим, вродливим, однак недалекоглядним і не міг прогодувати молоду родину — уже через тиждень після пологів майбутня зірка вийшла працювати до батькового ресторану.

Дівчина розуміла, що вона варта більшого й має розвивати свій талант. Тому через 3 роки, залишивши сина на сестру й покинувши чоловіка, сенс життя якого був у грі в карти та розпитті алкоголю, Софі їде підкорювати Нью-Йорк. Місто не зустрічає її з обіймами, відтак спочатку Такер працює в кафе. Лише перебирання клавіш піаніно й розважання відвідувачів кафе своєю грою нагадують Софі про її мрію і таки згодом українка починає професійну карʼєру комедійної акторки водевілів і бурлесків.

Софі Такер, близько 1933 р.

На старті були пересічні та дешеві шоу, в які Софі брали просто через фігуру — ще й на роль афроамериканок

Проте дівчина бралась за будь-яку роботу, лише би бути на сцені. Вона фарбувала шкіру в темний колір, вдягала перуки, яскравий одяг і любенько відігравала свій номер. Одного разу стався казус і багаж із речами й гримом Софі загубився. Режисер панікував, шоу ось-ось могло зірватись, однак Такер взяла справу у свої руки й вийшла на сцену зі своїм природним кольором шкіри та без костюма. Виступ Такер був оцінений глядачами, а її карʼєра почала стрімко розвиватись — Софі була запрошена в бродвейське шоу «Божевілля Зігфелда».  

Нарешті акторка не принижувала себе, а мала високооплачуваний проєкт


Паралельно Такер розвивалась як музикантка, грала на роялі в стилі блюз і регтайм, брала уроки вокалу в таких чорношкірих зірок, як Мемі Сміт й Етель Вотерс. Перша пісня Софі Some of These Days була випущена в 1911 році й вмить стала популярною. Пізніше були ще хіти, серед яких згадаємо «Мою єврейську маму» 1925 року. Сестра Софі писатиме їй: «Люба Софочко, співаю цю пісню і плачу, згадуючи про нашу улюблену матусю… Дуже пишаюся тобою».

Завдяки своїй наполегливості й працелюбству, Софі стала відомою, виступала в нью-йоркському Palace Theatre та Бродвеї. У 1930-х роках жінка була на вершині пʼєдесталу як акторка й співачка. Вона знялась у декількох короткометражних і повнометражних фільмах, таких як: «Бродвейські мелодії», «Чортиці не плачуть», «Йдучи за хлопцями». У 1938 році Софі обрали головою Американської федерації акторських профспілок.

Можна сміливо стверджувати, що на сцені Софі не мала рівних — вона була яскравою, імпозантною, непередбачуваною. Публіка обожнювала співачку, дарувала їй свої гучні аплодисменти й навіть прозвала Такер The Last of the Red Hot Mamas («остання з гарячих матусь»). Мається на увазі, що українка була тою самою повненькою та гострою на язик маммі, яка не боялась жартувати про секс: «Нехай щодня я стаю старшою. Приходить ніч — і я молодшаю» та використовувати ненормативну лексику.

Коли жінка поїхала на виступ у Лондон, то дуже хвилювалась, однак публіка зустріла її з плакатами «Такер – головна єврейська актриса Америки!». Кажуть, що Софі виступала на сцені перед самим королем Георгом V і королевою Мері, також була знайома з Георгом VI. Окрім виступів, Софі мала й свою невеличку справу — персональне радіошоу, що виходило кілька разів на тиждень. 

Особисте життя зірки


У Софі було 3 шлюби, кожний з яких тривав менше 5 років. З першим чоловіком у Софі не склалось, бо той не хотів від життя того, чого бажала акторка. Інший чоловік був її першим акомпаніатором і не виправдав надій, третій чоловік — другим акомпаніатором, історія та ж сама. Якось в інтервʼю про свої шлюби акторка сказала: «Коли сама носиш валізу, оплачуєш свої рахунки й створюєш власне шоу, чоловіки починають називати тебе “другом”, “партнером” і довіряти тобі свої біди. Але про орхідеї та діаманти ти можеш забути. Хіба що сама собі їх купиш».

Зірка приховувала біль за жартами й сарказмом, насправді ж її батьки померли, сімейного затишку вона так і не знайшла, а син від першого шлюбу віддалився від неї, вважаючи, що матір-артистка проміняла його на славу. Можливо, так і було, але не забуваймо, що Софі регулярно надсилала кошти на утримання хлопчика та й бажана слава жінці щастя, на жаль, не принесла. Щоб якось «загасити» відчуття болю, співачка почала займатись благодійністю.

Жінка заснувала фонд, який підтримував активну молодь


Побудувала лікарні й будинки для літніх людей. Тож коли Софі померла 9 лютого 1966 року від раку легень, на її похорон зібралось 3 тисячі людей, які знали її не лише як публічну особистість, а й добру та турботливу меценатку.

Тікаючи від нудного життя, Софі Такер стала унікальною особистістю, що здобула славу, знайомства з відомими людьми й мільйони шанувальників. Грошей у жінки також вистачало, вона витрачала їх на дорогі хутра, коштовності, а якось сказала репортерові: «Я була багатою, і я була бідною. Повір мені, солоденький, багатій бути краще». Сам Чарлі Чаплін казав Софі: «Ти єдина з усіх моїх знайомих дам, хто заробляє собі на красиве життя самостійно».

Варто згадати, що в 1935 році жінка написала автобіографію, однак жодне видавництво не хотіло її публікувати через «непристойність» мови оповіді. Тоді зірка самостійно її видала й розважила читачів розповідями про знайомство з королевами Нідерландів і Британії. Проте, коли виявилось, що все це були звичайні вигадки, королева Нідерландів сміялась разом із Софі, вражена, як тій вдалося так надурити публіку. 

А ось те, що Софі була знайома майже з усіма президентами США, які брали присягу в роки її кар’єри, — це правда. Не оминула знайомством вона й першого директора ФБР Едгара Гувера та самого голову мафії Аль Капоне, з яким до ранку могла жартувати й грати в карти.

Одноразова підтримка: приват 4149499158805604

монобанк: 4441114464261468

банка моно: https://send.monobank.ua/jar/9gMXBb9dVy

Патреон: https://www.patreon.com/history_

BuyMeACoffee: https://bmc.link/ukrainehistory

Дата публікації: 6 Липня 2024

Читайте також: