«Москва» пішла на дно. Як українські ВМС контролюють море без застосування бойових кораблів

Продовжувач «славних традицій» російського флоту

14 квітня 2022 року стало відомо, що українські Військово-морські сили ЗСУ знищили флагман Чорноморського флоту РФ — ракетний крейсер «Москва» в районі острова Зміїний. На той момент острів був у тимчасовій окупації російськими військами. «Москва» став першим крейсером, який Росія втратила після російсько-японської війни 1904–1905 років.

Фолклендська війна

Востаннє в історії воєн затоплення крейсера відбулось у 1980-х роках. Британія та Аргентина воювали за Фолклендські (Мальвінські) острови в Південній Атлантиці. Тоді, у 1982 році британська субмарина HMS Conqueror потопила аргентинський крейсер «Генерал Бельграно».

Спершу була «Слава»

Ракетний крейсер «Москва» був спущений на воду в Миколаєві 1979 року. Тоді він називався «Слава». Перейменований у 1995 році в «Москву» після списання однойменного протичовного крейсера й став флагманом Чорноморського флоту РФ. Брав участь у низці військових навчань, зокрема в Індійському океані. Також росіяни застосовували крейсер під час воєн із Грузією в 2008 році й у Сирії 2015 року. Окрім того, ракетний крейсер «Москва» брав участь у блокаді українських кораблів під час окупації Криму в 2014 році. 

Корабель у 1994 році

«Нептун»

Ракетний крейсер «Москва» було збито завдяки ракетному комплексу  РК-360МЦ «Нептун» ВМС України. Це український береговий мобільний ракетний комплекс, створений для ураження бойових кораблів класу крейсер, фрегат, корвет й есмінець. Розробником комплексу стало конструкторське бюро «Луч», яке до роботи залучило низку підприємств і науково-дослідних установ. «Нептун» відносно свіжа військова розробка в Україні. На озброєння комплекс надійшов лише 2020 року, до цього з нього стріляли три рази в навчальних цілях у 2019 і 2020 роках. Потоплення крейсера «Москва» було його першим бойовим застосуванням. 

Символічне значення

Знищення «Москви» окрім того, що змогло ускладнити рух російських кораблів Чорним морем і знищило понад 400 російським військових, мало й символічне значення. Пам’ять про цю видатну перемогу закарбована в картині Владислава Шерешевського, низці пісень українських виконавців, зображено на спеціальному конверті й марці. А також із нагоди цього дня Президентом України встановлено професійне свято — День працівника оборонно-промислового комплексу України. Це вже не згадуючи мільйони мемів, що заполонили інтернет-простір.

Дата публікації: 12 Квітня 2024

Читайте також: