Друга російсько-чеченська війна: російський імперіалізм у 2000-х

Img 1184


Після Першої чеченської війни Ічкерія зіштовхнулась із величезною повоєнною розрухою, з якої до кінця так і не вибралася. Загострені соціальні протиріччя в суспільстві, важке економічне становище, спричинене російською блокадою, регулярними обстрілами чеченських міст і дефолтом у Росії 1998 року… Суспільство, скалічене війною, мало довгий шлях до повоєнної відбудови й визнання незалежності власної держави у світі.

Image 46
1 жовтня 1999 року Путін наказав почати сухопутний наступ на Чечню. На фото: російські війська на марші, 2 жовтня 1999 року.


Приводом до війни стане низка підривів чеченськими «терористами» багатоповерхівок у Москві, де загинуть понад 300 жителів. Проте вважається, що Кремль самостійно спланував ці вибухи, щоби показати міжнародній спільноті «ісламський тероризм» і те, що лише російські миротворці можуть його зупинити. Це стане початком Другої чеченської війни.

Image 44
російські обстріли Чечні під час другої війни.


18 вересня 1999 року російські військові почали блокаду Чечні. Зі 20 вересня авіація РФ розпочала масове бомбардування території Ічкерії, зокрема, за один день 24 вересня було здійснено 70 вильотів. А вже 30 вересня російські військові перейшли в наземний наступ із метою захоплення Грозного.

Image 42
із російської ракетної системи «Точка», ракета якої здатна нести пів тонни вибухівки, цілять по дорозі, якою користуються чеченські військові, листопад 1999 року. 21 жовтня російські війська запустили кілька цих тактичних балістичних ракет по центру Грозного, вбивши понад 100 людей; це викликало міжнародне обурення.


Image 41
«Вітаємо в пеклі, частина II» — напис на бетонному пристінку на околиці Грозного. І додаток: «СОБР (рос. «спеціальний загін швидкого реагування», спецпідрозділ МВС), Іркутськ — ми повернулися!»


Операція із захоплення чеченської столиці: розпочалася 26 грудня 1999 року й тривала до 6 лютого 2000 року. У середньому щоденні втрати росіян можна оцінити приблизно в 40–50 солдатів. Тривалі обстріли майже зрівняли Грозний із землею. Урешті, столицю було взято, частина чеченських загонів залишила місто, інші загинули.

Image 39
Серед руїн у Грозному. Це місто, що стало об’єктом нападу двічі за менш ніж десятиліття, було найбільш зруйнованим у світі.
Image 37
Чеченські бійці відпочивають у лісі біля Грозного, грудень 1999 року.


З весни 2000 року опір російським військам перемістився в гори, де розгорнулись партизанські бої. Найбільш відомою подією буде вбивство промосковського президента Чечні Ахмата Кадирова 9 травня 2004 року. Інші два вагомі випадки: 2005 року вбивство наступного президента Аслана Масхадова й у червні 2006 року ліквідація його наступника Абдул-Халім Садулаєва.

Image 35


У березні 2002 року тимчасовим виконувачем обов’язків голови російської влади Чечні призначили Ахмада Кадирова. Цей бойовик-сепаратист перейшов на бік Росії і в 2004 році був убитий унаслідок замаху. Путін 2007 року призначив керівником Чечні його сина — Рамзана Кадирова, і він досі обіймає цю посаду. Чечню відбудували завдяки масовим фінансовим вливанням із Москви. Але правозахисники кажуть, що Кадиров-молодший управляє Чечнею через насильство й залякування і несе відповідальність за численні багаторічні грубі порушення прав людини: викрадення, катування, вбивства тощо.

Дата публікації: 30 Вересня 2024

Читайте також: