Олександр Прокопів

Лідер і засновник медіа про історію, координатор, фандрейзер, головний редактор й автор статей Ukraine History.

Студент Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича спеціальності «Історія». Історія України — це предмет погляду на минуле, але водночас і на майбутнє. Саме ця фраза характеризує моє зацікавлення, вивчення та популяризацію історії для українців.

У 2020 році, під час пандемії, я заснував власний блог про історію та політику, який набрав аудиторію в розмірі 25 000 читачів за 1,5 роки. З початку повномасштабного вторгнення блог було переформатовано у проєкт. У 2022 році я зміг об’єднати команду з 18 людей, які готові популяризувати маловідомі сторінки нашої історії. З 2023 року наш проєкт змінив формат і почав себе позиціонувати як медіа про історію. На цей час своєю роботою без перебільшення живу — і не уявляю себе поза професією. Пишаюся, що маю змогу працювати з командою задля поширення історії. Паралельно є лектором на різних наукових і суспільних подіях та репетитором з історії.

Праці
Img 6102

15 березня 1939 — проголошення Карпатської України

15 березня 1939 року — історичний день для українців: на першому засіданні Сойму Карпатської України жителі проголосили незалежність свого регіону. Прийняття Конституції та затвердження державної символіки, включаючи гімн «Ще не вмерла Україна», підкреслили прагнення до самостійності. Ця подія ознаменувала продовження героїчної боротьби українців за свою свободу у ХХ столітті. Сьогодні про ці події йтиметься в нашому дописі.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 15 Березня 2025

Img 5342

64 роки тому. Куренівська катастрофа: «Багатьох просто неможливо було врятувати. Крики й стогін не вщухали»

Куренівська катастрофа, яка сталася 13 березня 1961 року, є однією з найтрагічніших сторінок в історії Києва. Черговий злочин радянської влади
забрав тисячі невинних жертв. Спогади очевидців рясніють випадками, коли моргів не вистачало, а трупи складали у підвалах лікарень, або коли люди загинули в затопленому автобусі… Величезний потік води й бруду спричинив руйнування багатьох будівель і численні жертви. Куренівська трагедія не була природним катаклізмом — вона стала наслідком совєтського недбальства й бездумності. Сьогодні ми згадуємо спогади людей про одну з найбільших трагедій в історії України

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 13 Березня 2025

Img 20250304 100726 874

Сьогодні 76 років із дня народження композитора Володимира Івасюка

Сьогодні ми згадуємо 76-й день народження Володимира Івасюка, видатного українського композитора, поета й автора незабутніх пісень, що стали символами нашої національної культури. Володимир Івасюк залишив неоціненний спадок, який продовжує надихати нові покоління музикантів і шанувальників української музики. Його пісні, такі як «Червона рута» й «Водограй», стали справжніми шедеврами, що втілюють дух і красу нашої нації. Пам’ять про цього великого митця житиме в наших серцях назавжди.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 4 Березня 2025

Img 3522

24 лютого 2025 року — треті роковини початку повномасштабного вторгнення

Три роки тому, 24 лютого 2022 року, російська армія почала широкомасштабне вторгнення на територію України. Тоді розпочалася жорстока війна, яка змінила життя мільйонів людей. Фото, що ми публікуємо сьогодні, відображають реалії та жахи війни, яку Україна змушена переживати, і є своєрідним нагадуванням, що війна триває і що потрібно продовжувати підтримувати українську армію.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 24 Лютого 2025

Img 1113

Бій під Крутами: героїчна боротьба, яка триває до сьогодні

29 січня 1918 р. відбувся бій під Крутами. Крути 107 років тому відіграли значну роль не тільки в обороні станції, і навіть не в захисті Києва, а в майбутньому України. Це один із найжорстокіших боїв в історії української революції, що підтверджує існування паралелей між минулим та сьогоденням. Повномасштабне вторгнення, 2022 рік, 1 березня: відбувся бій ЗСУ з російськими окупантами. Останні поцілили в магазин, обстріляли та знущалися з меморіалу пам’яті Героїв Крут. Проте солдати сьогодення помстилися за жорстокі вчинки, скоєні 100 років тому. Тіла 200 загиблих російських солдатів та офіцерів на двох КАМАЗах повезли у бік Сумщини через село Плиски. Сьогодні детальніше про Бої під Крутами.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 29 Січня 2025

Василь Стус

87 років із дня народження генія: фото з життя Василя Стуса

Василь Стус — український дисидент, поет-шістдесятник, член Української Гельсінської групи, борець за незалежність України. Він міг жити, творити й бути відомим митцем у незалежній Україні. На жаль, Василь Семенович не дожив до 1991 року, за свої переконання та боротьбу Стус зазнав репресій від радянської влади, яка ув’язнила його на довгий час і зрештою вбила. Сьогодні пропонуємо вашій увазі фотографії Василя Стуса з буденного життя, щоби краще дізнатись про нього.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 6 Січня 2025

Img 9146

116-річчя Степана Бандери. Вислови лідера ОУН про українську боротьбу

Сьогодні команда нашого медіа вітає всіх із першим днем 2025 року, проте ще й — з днем народження лідера боротьби за українську соборність Степана Андрійовича Бандеру. Невтомний борець, який на слуху в кожного українця і не тільки, людина, яка зробила величезний внесок в українську історію. Сьогодні наше завдання — популяризовувати відомих і маловідомих постатей із нашого минулого.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 1 Січня 2025

Img 8813

Як українці святкували Різдво в радянських таборах? Підбірка світлин

Яка ціна свободи? На це питання кожен українець уже знає свою відповідь. Збройні сили України успадкували важке завдання — боротись із зовнішнім ворогом. Услід за кількасотрічними визвольними змаганнями ми перейняли й традицію святкування в нелегких умовах. Сьогодні ми хочемо показати фотографії тих українців, яким у скрутні часи все ж вдавалося святкувати. Як наші предки відзначали […]

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 25 Грудня 2024

Img 2591

30 років існування «Океану Ельзи» — розповідаємо історію виникнення легендарного рок-гурту

12 жовтня 1994 року був створений унікальний рок-гурт — «Океан Ельзи». За 30 років існування він стане культовим в Україні й широко відомим у світі, підкорить серця мільйонів слухачів ліричними й драйвовим піснями. Понад 150 композицій, 10 платівок ОЕ, 3 сольних альбоми лідера колективу Святослава Вакарчука суттєво вплинули на українську музику. Сучасне життя важко уявити без цієї групи, і сьогодні ми розповімо історію появи колективу «Океан Ельзи» й поділимося цікавими фактами.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 12 Жовтня 2024

Img 1184

Друга російсько-чеченська війна: російський імперіалізм у 2000-х

1999 року розпочалась Друга чеченська війна. Після фактичної поразки Москви в першій російсько-чеченській війні численні російські військові були невдоволені результатами й називали паразку ганебною, такою, що відзначиться на майбутньому Росії. Висловлювалися небезпідставні побоювання, що приклад Чечні наслідують й інші національні автономії та народи, які були приєднані до Росії силоміць. Сьогодні в річницю початку нової агресії Росії проти іноземної держави варто згадати короткий перебіг подій і показати наслідки появи «руского міру» там, де ступає нога російського солдата.

Автор матеріалу: Олександр Прокопів

Дата публікації: 30 Вересня 2024