Андрій Єрмак: від помічника до сірого кардинала української політики

«Він впливає майже на всі важливі рішення в країні», — так в одному інтерв’ю для медіа «Радіо Свобода» експрем’єр-міністр Олексій Гончарук описав державну роль голови Офісу Президента України Андрія Єрмака. 

Як усе починалося

У 1997 році Андрій Єрмак разом із двома одногрупниками заснував «Міжнародну юридичну компанію», яка стала основою його юридичного бізнесу. Тоді він брав активну участь у розробці перших законодавчих актів у сфері господарського права й інтелектуальної власності.

Юридична діяльність Єрмака набирала оберти:  у 2009 році він заснував і тривалий час очолював громадську організацію «Асоціація підприємців міста Києва». З травня 2006 р. до листопада 2014 р. він був помічником на громадських засадах народного депутата від Партії регіонів Ельбруса Тадеєва, олімпійського чемпіона, що свого часу голосував за ратифікацію Харківських угод (2010), за антиукраїнський закон Ківалова-Колесніченка (2012) та за диктаторські закони 16 січня 2014 р. 

У 2001 році в Україні була зареєстрована компанія «Медійна група європейського партнерства», яка спеціалізувалася на виробництві фільмів. За даними журналістів-розслідувачів Радіо «Свобода», її бенефіціарами були Андрій Єрмак і громадянин росії Емануїлов Рахамім Яшаєвич, який разом з впливовим і заможним єдиноросом володіє банком у росії.

Доленосне знайомство з Володимиром Зеленським сталося пізніше і в іншій сфері діяльності — медійній.

Компанія Єрмака стала однією з перших, що почали надавати системний юридичний супровід таким кіно- і телекомпаніям, як Universal, Pixar, Disney, Inter Media Group. Останню як генеральний продюсер з 2010 року з короткими перервами рік очолював Зеленський. Власне, саме тоді у Володимира Зеленського і Андрія Єрмака почали складатися партнерські відносини. Крім того, до виходу у велику політику Єрмак спробував себе в амплуа продюсера, в кінобізнесі. Судячи з даних системи Prozorro, сумарно з 2016 року його компанія «Гарнет» отримала понад 53 мільйони гривень з державного бюджету на створення й просування фільмів.

На вищих щаблях влади

З обранням на посаду голови держави Володимира Зеленського у 2019 р. Єрмак став його помічником. Тоді почалася його активна політична діяльність. Перше публічне завдання на новій посаді — травнева поїздка в Закарпатську область, що постраждала від повені. Уже в червні він разом із Зеленським полетів у Берлін і Париж з офіційними візитами. 2 липня Єрмак був у складі делегації, що супроводжувала Зеленського в Канаду, 11 липня у своєму Facebook писав про зустрічі в США.

У серпні 2019 року в Мадриді Єрмак зустрівся з адвокатом президента США Дональда Трампа Рудольфом Джуліані. Про ту зустріч видання The New York Times писало, що Джуліані просив Єрмака відновити розслідування за двома питаннями, що цікавили американського президента, а саме питаннями гіпотетичного впливу українських чиновників на президентські вибори в США у 2016 році і конфлікту з колишнім віцепрезидентом Джо Байденом.

Тривалий час Андрій Єрмак був одним із членів переговорної групи, що взаємодіяла з росіянами після зустрічі Нормандської четвірки в Парижі в грудні 2019 р. 11 лютого 2020 р. Єрмак очолив Офіс Президента, замінивши на посаді Андрія Богдана.

Сьогодні Андрій Єрмак займається міжнародними переговорами, санкціями, обміном полонених, регулярними контактами з радником президента США Джо Байдена Джеком Салліваном, внутрішньою політикою та призначенням найближчих знайомих на найвищі посади. Останнє спричинило хвилю скандалів у суспільстві. Зокрема, навесні 2020 року депутат «Слуги народу» Гео Лерос опублікував відеозаписи розмов, на яких людина, схожа на брата Андрія Єрмака, домовляється з різними особами щодо працевлаштування на владні посади за великі суми грошей. На думку Єрмака, цією публікацією Лерос перейшов червоні лінії, «за якими починається моральна деградація особистості».

Протягом 2021–2022 років сформувався цілий перелік державних посад, які останнім часом обійняли наближені до Єрмака люди: бізнеспартнери, радники, давні знайомі.

2020 року Президент Володимир Зеленський своїм указом призначив Олега Татарова на посаду заступника керівника Офісу Президента України. Таке рішення викликало хвилю обурення в громадськості.

Щоправда, найбільшим скандалом за час перебування Єрмака на посаді став Ваґнерґейт, який активно обговорювався у 2021 р. Тоді журналісти-розслідувачі повідомили про зрив операції українських спецслужб, які планували виманити з росії та заарештувати понад 30 бійців приватної військової компанії «Ваґнер». Відповідальними за спецоперацію були тодішні очільник розвідки Міноборони Василь Бурба й заступник голови СБУ Руслан Баранецький.

У розмові з журналістами-розслідувачами від Bellingcat Бурба розповів, що пропозиція Єрмака відтермінувати спецоперацію з затримання найманців призвела до її зриву. Напередодні Зеленський досяг домовленості з росією про перемир’я на Донбасі з 27 липня.

За 32 роки незалежності жоден очільник Адміністрації/Офісу Президента України не відповідав за таке розмаїття державних питань, як Андрій Єрмак.

Така концентрація влади в руках керівника органу, що не має визначених повноважень, ризикована. Ця ситуація є частиною системної проблеми, яку потрібно вирішити.

Дата публікації: 20 Липня 2023

Читайте також: