Перемогли тоді — переможемо й зараз. 14 українських перемог над москвою
1. Битва під Оршею 1514 року
15-тисячне військо Великого князівства Литовського під проводом гетьмана Костянтина Острозького розгромило за різними даними від 12-ти до 80-ти тисяч московитів, які прагнули захопити землі сучасної Білорусі та України.
Використовуючи суперечності між московськими воєводами, волинський князь Костянтин Острозький нападав на них порізно, а ті, за свідченнями літописів, із заздрості видавали один одного. Під натиском важка московська кіннота відступила на багнистий берег річки Кропивни між Оршею та Дубровною і там майже вся була знищена.
2. Кримський похід 1571 року
Вважаємо за потрібне додати про кримський похід, оскільки Крим – це невід’ємна частинка історії України. Отже, 451 рік тому кримський хан Девлет Ґерай спалив Москву за несплату данини. Навесні 1571 р. хан зібрав велике військо. Літопис, перебільшуючи його чисельність, називає цифру 120 тисяч. Під Кромами кримське військо переправилося через Оку й в обхід Серпухова, де стояв з опричним військом Іван IV, рушило на Москву. Кримський хан Девлет Ґерай не мав на меті завоювання Росії. Він просто скористався з нагоди, яка йому випала. Вийшло так, що його просто не було кому зупинити. Війська, які виставив цар, просто розбігалися, а кримці їх громили. Похід завершився спаленням Москви 3 червня 1571 року.
3. Облога Москви
Понад 400 років тому відбувся похід запорізьких козаків під керівництвом Петра Сагайдачного на Москву. У 1618 році під час польсько-московської війни українські козаки на чолі з гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним здійснили похід та взяли в облогу Москву. 20 тисяч козаків ішли воювати разом з польським військом, яке очолював королевич Владислав. Як результат, до Речі Посполитої відійшли Смоленськ, Новгород-Сіверський та Чернігівські землі, які загарбала була московія.
4. Смоленськ. 1634 рік
Перед тим зіткненням московія вже трохи оклигала та вирішила відвоювати в Речі Посполитої Смоленськ. Місто оточили московські війська, і на допомогу польсько-литовській армії підійшли українські козаки на чолі з гетьманом Тимофієм Орендаренком. За різними оцінками, їх було від 12 до 20 тисяч. Бій склався так, що московити, які тримали в облозі Смоленськ, самі потрапили в оточення. Їм довелося капітулювати.
5. Конотоп. 1659 рік
363 роки тому відбулася легендарна Конотопська битва. Козацьке військо на чолі з гетьманом Іваном Виговським за підтримки кримського хана блискуче перемогло московське військо під керівництвом Олексія Трубецького. Гетьману Виговському вдалося заманити московське військо в болотисту місцину під Конотопом. Московська армія була розбита, а залишки головних сил були змушені відступити з українських земель до Путивля. План військової кампанії московського царства проти Гетьманщини провалився.
За підрахунками істориків, у бою загинуло близько 30 тисяч московитів, а 15 тисяч потрапили в полон, тоді як утрати козаків були втричі менші.
6. Перша світова війна
У ті роки кількість перемог над росіянами була значно більша, ніж раніше.
Візьмімо як приклад бої за гору Маківку в 1915 році, в яких билися австро-угорські та російські війська. Цю гору українські Січові Стрільці зайняли 22 березня й утримували 60 діб. Через величезні втрати російські війська не змогли продовжити наступ і через тиждень змушені були поспіхом відступити перед австрійськими підрозділами, що підійшли.
Можна розглянути також бої за гору Лисоня а 1916 році, де билися російська армія з одного боку та полк УСС і австро-угорські бойові загони з другого. У ході битви полк УСС утратив більшість особового складу, проте виконав своє завдання — зупинив наступ російських військ на Бережани, завдавши їм важких утрат.
Пізніше, в 1917 році, УСС зірвали офензиву голови Тимчасового уряду Російської імперії Олександра Керенського. 1917 року відбувся останній наступ, а згодом і відступ російської армії з Галичини й Буковини.
У 1918 році загони Вільного козацтва Звенигорода розгромили російські війська. Бій тривав цілий день. Обидві сторони зазнали значних утрат. Справу вирішила запекла нічна атака козаків. Росіяни не витримали натиску й кинулися навтіки, покидавши зброю. У той час кримська група Армії УНР під командуванням талановитого полковника Петра Болбочана, хоч і ненадовго, звільнила Крим від більшовиків. То була блискуча перемога українського війська. За спогадами очевидців, Армію УНР кримці зустрічали оплесками, адже були втомлені від більшовицької окупації.
7. Звільнення Правобережної України та Києва. 1919
11 серпня Штаб Головного Отамана видав директиву, в якій було наказано наступати головними силами на Київ, щоб звільнити Правобережжя від більшовиків.
13–21 серпня українці звільнили низку міст Центральної України, 24 серпня визволили міста Київщини і вже 30 серпня ввійшли до Києва.
8. Вознесенськ 1920 року
Бій за Вознесенськ став однією з ключових подій Першого зимового походу, коли частини Дієвої армії УНР під командуванням Михайла Омеляновича-Павленка вирушили в партизанський рейд тилами білих та червоних російських частин. Цей похід мав за мету зберегти боєздатність армії та продемонструвати всім, що незалежна Україна жива й продовжує боротьбу. Також були сподівання підняти повстання проти більшовиків і витіснити їх з України.
9. Битва під Жовквою. 1945 рік
22 березня поблизу села Зіболки Жовківського району на Львівщині відбувся великий переможний бій відділу УПА «Галайда І» під командуванням Василя Василяшка проти двох полків Червоної армії та спецвідділів НКВС.
10. Битва за Донецький аеропорт. 2014 рік
Бої за Донецький аеропорт — одні з найзапекліших у війні на сході України — тривали з травня 2014 до 20 січня 2015 року. Понад 242 дні українські військові, добровольці, медики й волонтери протистояли навалі російських окупаційних військ і проросійських бойовиків, затято відстоюючи рідну землю. Звитяжна оборона летовища стала символом незламності та бойового духу нашого війська, а захисники аеропорту отримали почесне ймення «кіборги».
⠀
Найновішою, але не останньою перемогою ЗСУ стали бої за Чернігів, Суми, Київ, Ірпінь, Бучу, Бровари та інші міста, СМТ та села на півночі на північному сході України.
Дата публікації: 20 Червня 2022