Валентина Саніна

Валентина Саніна народилася 1 травня 1899 року в Києві в заможній сім’ї. Вона закінчила гімназію й драматичні курси, бо змалку мріяла бути актрисою. Після смерті батьків Валентина, щоб заробити кошти, виступала на сценах Києва й Харкова. Якщо говорити про її особистість, то від юності вона була зіркою, вміла прикувати до себе увагу, а тому залицяльників їй не бракувало. Так, український кіноактор і композитор Олександр Вертинський присвятив красуні декілька романсів і писав їй вірші впродовж довгих років.

Однак серце Валентини належало не Олександрові. 1920 року на севастопольському вокзалі вона познайомилася з підприємцем Георгієм Шлее і вийшла за нього заміж. Георгій був людиною волелюбною, а тому, тікаючи від радянської влади, вони переїхали в Туреччину, далі в Європу, де Валентина заробляла гроші в кабаре «Летюча миша», і нарешті осіли в США. Тут Георгій знайшов роботу в театральній сфері, а Валентина мріяла повернутися на сцену. Однак через якийсь час Саніна захопилася іншою сферою діяльності — дизайном одягу.

Киянка стала продавчинею одягу, далі манекенницею, а потім дизайнеркою і допомагала модницям США підкреслити свою фігуру. Не будемо приховувати, Валентина й сама була неабиякою красунею. Вона часто експериментувала з образами, зачісками, аксесуарами й макіяжем. До речі, вона сама собі шила одяг, що на той час був повною протилежністю американським канонам. Валентина справді була особлива. Вона мала норовливий характер, ефектну зовнішність, стрункий стан і швидкий розум, уміла жартувати й дивувати публіку. Наприклад, коли всі жінки вдягали прямі сукні з заниженою талією, Валентина обирала довгі облягаючі, що підкреслювали талію і декольте. Також вона не піддавалася моді на каре, натомість відрощувала волосся й укладала його ззаду в товсту косу. Згодом це стало трендом у театрі.

Дім моди

Саніна любила чорний, білий, оливковий, зелений і жовтий кольори. Для своїх дизайнів вона брала лише якісні матеріали — оксамит, креп, муслін, шифон, а її девіз був «Ефектна простота». До того ж одяг Валентина шила на роки, бо «мода минає, а стиль залишається». 1928 року Валентина відкрила в Нью-Йорку свій дім моди Valentina Gowns, який мріятиме відвідати кожна поціновувачка моди. Хто б міг подумати, що самоучка Валентина не матиме вільного часу через купу замовлень? На території свого салону Саніна була справжньою диктаторкою: вона казала клієнткам, що їм пасуватиме, а інша думка її не цікавила. А ще дизайнерку дратував звук підборів, тому якщо хтось з клієнтів забував про це, Валентина відмовлялася від обслуговування.

Свої роботи вона коментувала так: «Я навчилася тільки одного — ніколи нічого не копіювати. А переробки французьких брендів становлять основну масу одягу в Америці. Терпіти не можу плагіату. Робитиму власний, оригінальний, ні на що не схожий одяг!»

Усі тодішні акторки Голлівуду вдягались у Valentina, бо дизайни суконь були розкішні, а найголовніше — зручні. Саме Саніна ввела в моду китайські жакети й сукні з японськими пасками-обі, тюрбани й серпанки, сіточки для волосся, туфлі без підборів, сукні й пальта з капюшонами, спідниці-брюки й капелюхи-кулі.

У 1940-х роках Валентина Саніна стала найуспішнішою дизайнеркою одягу в США й найпопулярнішою модельєркою бродвейських постановок. Вона була знайома з важливими людьми того часу, які не тільки цінували її талант, а й поважали як людину. Валентина горіла своєю справою і часто казала: «Дайте мені три шпильки і я зроблю вам бальну сукню». Звичайно, таку яскраву диву не могла не помітити ще одна непересічна жінка — шведська акторка Ґрета Ґарбо. Загалом, Валентина не будувала міцної дружби з жінками, однак цього разу вона й Ґрета відразу знайшли спільну мову й стали подругами. Валентина допомогла сформувати Ґреті свій унікальний стиль, який вона використовувала в кіно і на фотосесіях. Часто жінки розігрували знайомих, коли з’являлися десь в однаковому одязі і їх ніхто не мій розрізнити, адже подруги були напрочуд дуже схожі зовнішньо.

Проте хто ж знав, що мила подруга Ґрета згодом стане причиною всіх страждань Валентини.

На прохання дружини Георгій почав займатися справами Гарбо і супроводжував її в ділових подорожах, оскільки сам був відомим театральним імпресаріо. Бажання допомогти подрузі призвело до того, що чоловік Саніної закохався в Ґрету, а та, не маючи принципів, відповіла йому взаємністю. 

Проте Георгій йти від дружини не хотів: «Я не хочу йти з сім’ї, бо в нас з Валентиною так багато спільного. До того ж Ґрета і не хоче заміж», тому на всіх заходах усі троє з’являлися разом. Пізніше Ґрета придбала квартиру в будинку, де мешкав її коханець з дружиною, і Валентині довелося змиритися з тим, що її подруга і чоловік кожне літо проводитимуть разом.

1964 року Георгія вразив серцевий напад під час відпустки з коханкою. Лікарі, що приїхали на виклик, були вражені побачити там Ґарбо, а тому почали просити у неї автограф замість того, щоб надати йому медичну допомогу, через що Георгій помер. Коханка забула про нього просто того ж дня. Валентина організувала похорон і запросила Ґрету, але та не прийшла.

На велике здивування Валентини, Георгій заповів усі свої статки коханці. Українка ж отримала лише будинок у Нью-Йорку.

Тоді Валентина закрила будинок моди, замовлень не мала, а жахливе почуття образи не давало їй жити. Валентина так і не пробачила подрузі зради, однак жила з нею в одному будинку протягом 30 років. Цікаво, що жінки створили навіть своєрідний графік, щоб не бачити одна одної, а Валентина доплачувала консьєржам, щоб ті попереджали її про прихід Ґарбо.

Валентина Саніна прожила 90 років. Вона регулярно з’являлася в театрах і на світських прийомах, де вражала всіх своїми екстравагантними образами, колекціонувала антикваріат, подорожувала. Іронічно, що похорон Саніної був 18 вересня 1989 року, у 84-й День народження Ґрети Ґарбо. Як щодо Ґарбо? Вона померла у віці 85 років така сама самотня, як і Валентина. Увесь цей час жінки жили під дахом одного будинку, кохаючи того самого чоловіка.

Сьогодні вбрання модельєрки Саніної зберігаються в музеях і приватних колекціях, згадки про них є в мемуарах. Дизайни Валентини популярні, і донині багато світових брендів їх використовують. 2009 року в музеї в Нью-Йорку відбулася персональна виставка, присвячена Саніній. 2012 року відбувся розпродаж речей Ґрети Ґарбо, під час якого виявилося, що на кожному третьому предметі одягу акторки був лейбл Valentinа. Отака дружба.

Дата публікації: 28 Лютого 2024

Читайте також: