Великий друг України. Чим Борис Джонсон запам’ятався українцям та чому він вирішив піти у відставку?
Борис Джонсон завжди підтримував Україну, засуджував анексію Криму й критикував політику очільника росії, а після початку повномасштабної війни одним із перших політичних лідерів підтримав Україну.
У відповідь на російський напад на Україну Велика Британія однією з перших почала надавати українцям військову допомогу, а також у перший день повномасштабного вторгнення ввела санкції проти російської федерації.
Саме Борис Джонсон був першим лідером великої сімки, який приїхав в Україну у воєнний час, щойно припинилися воєнні дії в столиці. Він був першим, хто гостро засудив дії путіна та закликав інші країни припинити йти на поступки країні-агресору.
Від початку повномасштабного вторгнення Борис Джонсон в Україні був двічі: уперше — 9 квітня, удруге — 17 червня. Під час другого візиту Бориса Джонсона до України залізничники передали йому відповідь на його травневий лист до всіх українських дітей — лист 6-річного Іллі з Маріуполя, написаний українською і перекладений для пана Джонсона на англійську мову. Однак виявилося, що переклад Борису Джонсону не знадобився, оскільки він уміє читати українською.
Завдяки Джонсону матеріальна допомога для України досягла небачених розмірів — мільярдів фунтів. Матеріальна допомога Великобританії друга після США.
Зброя, призначена для (увага) захисту українських територій, з ініціативи британського премʼєра постачалася ще за місяць до початку повномасштабного вторгнення. Україна отримала чимало британських систем РСЗВ. Тепер Британія ще й навчає українських військових опановувати військову техніку, яку постачає.
Тож миротворчий вклад Англії неможливо переоцінити. Джонсон і його соратники також є нашою опорою, історією і нашими героями, адже ця війна спільна, це війна, в якій переможе людяність і єдність країн, що стоять перед спільною загрозою — перед режимом путіна.
Чому Джонсон вирішив піти у відставку?
Політика — річ емоційна й насичена різного роду провокаціями та скандалами. Через один з таких скандалів чинний до осені премʼєр-міністр Сполученого Королівства і прийняв рішення про відставку. Але що ж трапилося?
Справа в тім, що Борис Джонсон призначив на посаду заступника головного організатора правлячої Консервативної партії в Палаті громад Кріса Пінчеро. Цей чиновник не раз фігурував у секс-скандалах. Цього разу його звинувачують у сексуальних домаганнях до двох чоловіків.
Депутати парламенту Британії висловили невдоволення тим, що подібний чиновник обіймає таку високу посаду. Після предʼявлення відповідних доказів Джонсон визнав своє рішення хибним. Унаслідок цього скандалу фракцію покинуло більше 50 членів. Рішення про відставку прийняв і сам Борис Джонсон.
Репутація Бориса Джонсона зазнала шкоди і внаслідок скандалу, пов’язаного з вечіркою урядовців під час пандемії коронавірусу. Тоді Джонсон порушив карантинні заходи.
Чи зміниться політика Великої Британії щодо України після відставки Джонсона?
Упевнені, що ні. На це є декілька причин.
1. Британія сама вже давно налаштована проти росії, як мінімум через те, що російські спецслужби декілька разів застосовували на британській території хімічну зброю. Уперше агенти Кремля отруїли ексФСБівця Олександра Литвиненка. Другий епізод — історія з замахом на вбивство ексГРУвця Сергія Скрипаля та його доньки. Таке нахабство Британія терпіти не буде.
2. Великій Британії необхідно нарощувати вплив на міжнародній арені. Насамперед це повʼязано з виходом Сполученого Королівства з Євросоюзу.
3. Що сказав з цього приводу сам Борис Джонсон?
Джонсон запевняє, що прихід нового лідера ніяк не змінить позиції Британії та методів допомоги Україні. Тим не менше він має ще кілька тижнів, а то й місяців на те, щоб продовжувати активно піддержувати Україну.
Проте, як не крути, послідовники премʼєра все одно будуть змушені перейти від закупівлі радянської зброї до нового очевидного етапу — постачання сучасної західної зброї Україні та дослідження і вивчення її використання ЗСУ.
Також неможливо уникнути переводу України на виробництво зброї та техніки. Це пояснюється тим, що Британія витрачає свої ресурси і це може викликати економічну кризу. Якщо війна триватиме роками, Україна має бути підготовлена до самостійної боротьби.
4. Думка Зеленського.
У своєму зверненні президент України сказав: «Підтримка України з боку Великої Британії не має змінитися, хоч би що відбувалось у лондонських владних колах: і Борис, і всі наші друзі в Сполученому Королівстві запевнили мене в цьому».
Також Володимир Зеленський нагадав, чим за каденції Бориса Джонсона Британія допомогла Україні таким чином:
– комплекси протиповітряної оборони — «Стінгери»;
– протитанкові системи NLAW;
– артилерія, боєприпаси, броньовані машини та багато чого іншого;
– вагома політична підтримка, сильні санкції проти росії і т. д.
Отже, українцям немає про що турбуватися, а Сполучене Королівство буде й надалі допомагати нашій державі боротися з ворогом.
Дата публікації: 9 Липня 2022