СРСР — Країна підробок

Нині репутацію країни підробок має Китай, але у XX столітті саме СРСР був знаним викрадачем чужих технологій. Цинізм і розмах, з яким Радянський Союз «запозичував» винаходи в інших держав, вражає. У цьому дописі ми зібрали лише декілька найяскравіших прикладів крадіжок технологій, які вчинив СРСР. 

Викрадачі технологій

Французький соціаліст Прудон у XIX столітті сказав знамените: «Власність — це крадіжка». Як показала історія, більшовикам був близький цей принцип, коли йшлося про викрадення технологій. На початку XX століття центр інженерної думки був на Заході, тож багато технічних рішень СРСР змавпував в інших європейських держав. Починаючи з 1930-х років СРСР витрачав величезні кошти, щоб здобути технології держав-конкурентів: купував або ж викрадав технічну документацію, готові вироби, а іноді — цілі заводи!

Танки й мотоцикли

СРСР традиційно пишався військовою промисловістю. Можливо, хоч тут кремлівські зброярі обійшлися без копіювання технологій? Аж ніяк: розроблений у 1930-х роках найпопулярніший танк Червоної армії Т-26 був копією британського танка Vickers Mk E. Щоб виробити копії мотоциклів німецького BMW, СРСР закупив зразки цих мотоциклів у Швеції — так «народився» радянський армійський мотоцикл М-72. Більшість авіадвигунів радянських винищувачів були копіями американських і французьких розробок. Також СРСР намагався випускати копії іноземних літаків: Douglas DC-3, гідролітак «Каталіна» й інші. 

Літак-фортеця для Сталіна

Найнахабнішу крадіжку Радянський Союз здійснив під час Другої Світової війни в американських союзників. У 1945 році чотири американські бомбардувальники B-29 під час кампанії в Японії здійснили аварійне приземлення в СРСР. Сталін наказав створити на їхній базі літак, який згодом здобув назву ТУ-4. Копіювали літак настільки бездумно, що відтворили дві дірки в обшивці бомбардувальника, які випадково зробив американський робітник під час будування літака в США. Радянські конструктори не спромоглися досягти довершеності оригінальної «Суперфортеці»: ТУ-4 був важчий, що негативно вплинуло на його бойові характеристики.

Бомбардувальник B-29 «Суперфортеця»

Автівки для більшовиків

Виробництво «власних» автівок, які за дизайном майже не відрізнялися від західних моделей, відбувалося протягом цілого існування СРСР. Перший масовий легковий автомобіль ГАЗ-А був ліцензійною копією американського Ford A. Права на виробництво купили ще в 1929 році, але поки СРСР устиг налагодити виробництво в 1932 році, американці вже рік як відмовилися від Ford A на користь модернізованих моделей.

Вище керівництво СРСР возили здебільшого на американських лімузинах Packard. Саме ці автівки вподобав Сталін. Навіть коли в 1936 році почали виготовляти перший серійний лімузин ЗІС-101, члени політбюро обирали іноземні аналоги. Щоб задовольнити смаки більшовицької еліти, нову модель ЗІС-110 збирали на основі американського Packard 180 Super Eight.

«Трофеї» на колесах

Під час і після Другої світової війни до СРСР через мародерство червоноармійців масово стікалися вкрадені «трофеї». Серед них — 50 тисяч трофейних легкових автомобілів здебільшого німецького виробництва. У радянській зоні окупації збирали автівки для репараційних постачань у СРСР — насамперед марки BMW. Першу радянську автівку для індивідуального користування «Москвич-400» в 1946 році скопіювали з німецького Opel Kadett K38.

СРСР і надалі не переймався купівлею ліцензій і нахабно копіював: «Чайку» — у Packard, «Волгу» — у Ford. Своєрідним винятком стали «Жигулі», для виробництва яких СРСР придбав ліцензію в італійського Fiat.

Побутова техніка

«Радянська людина» не була розпещена побутовою технікою. Звичайно, якісь прилади вироблялися: пилотяг «Москва» в 1954 році скопіювали з Lewyt Model 40 (США, 1947), а модель пилососа «Чайка» 1963 року повторювала ще довоєнний Erres (Нідерланди, 1939). У нідерландців також украли електробритву Philishave SC 8010, яку в СРСР випускали під назвою «Агідель-М».

Попри ці численні крадіжки, радянській владі так і не вдалося покращити рівень життя: у 1970-х тільки 45 % радянських сімей, які жили в містах, мали холодильник, 61 % — телевізор, 64 % — пральну машину, 16 % — пилотяг. Забезпечення побутовою технікою селян було ще гірше.

Пожежонебезпечні «зомбоящики» 

У виробництві електроніки СРСР катастрофічно відставав від «прогнилого Заходу». Навіть пріоритетна галузь виробництва телевізорів мала сумнівні результати. Радянський Союз виробив майже 11 мільйонів «зомбоящиків» і зайняв четверте місце у світі за цим показником. Старанне копіювання німецьких, британських і американських моделей ускладнювалося необхідністю економити на виробництві. Як наслідок, на вироблення корпусу телевізора витрачали більше коштів, ніж на «начинку», і отримали пожежонебезпечні прилади, які спричинили в 1980-х роках 12 % пожеж від електроприладів в СРСР.

Провальна комп’ютеризація

Крали навіть електронні ігри. Серію «Електроніка»: «Ну, постривай!», «Веселий кухар», «Таємниці океану» скопіювали з лінійки Game & Watch японської компанії Nintendo. Важко сказати, навіщо СРСР намагався скопіювати комп’ютер Apple II, але його вбога копія існувала й мала ім’я Агат. Звичайно, нормальні персональні комп’ютери іноземного виробництва з’явилися в домівках громадян лише після розвалу Радянського Союзу. Західні виробники відверто тролили плагіаторів із СРСР. Збереглися старі мікропроцесори компанії VAX, у яких американські розробники залишили ламаною російською послання про те, що красти чужі винаходи погано.



Дата публікації: 16 Листопада 2022

Читайте також: